Bp Pindel: wiara zaczyna się wtedy, gdy człowiek jest gotów zmienić swoje myślenie
„By przyjąć dar Eucharystii, potrzebujemy nie tylko wiary, ale i zaufania” – napisał do diecezjan biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel. W swym liście pasterskim na Wielki Post 2020 hierarcha zwrócił uwagę na to, jak ważne jest właściwe przeżywanie Eucharystii. Wezwał do pogłębienia wiary, aby móc dawać świadectwo i dzielić się radością z doznanej łaski. Życzył wiernym, by każda niedzielna msza św. stawała się „coraz bardziej źródłem i szczytem naszego życia w całym tygodniu”.
Biskup wskazał na potrzebę wiary i nawrócenia. „Swoją przynależność do grona wierzących deklarują często ci, którzy uznając istnienie Boga, nie liczą się jednak z Nim ani z Jego przykazaniami. Trudno jednak uznać za wierzące takie osoby, które określają siebie jako »wierzące, ale nie praktykujące« albo mówią: »wiara wiarą, ale życie życiem«” – zauważył i odwołując się do Jezusowego wezwania „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, wyjaśnił, że „wiara zaczyna się wtedy, gdy człowiek jest gotów zmienić w sposób zasadniczy swoje myślenie, oczekiwania i sposób życia – i to według usłyszanego słowa Bożego”.
>>> Wielkie poszczenie w zwyczajach polskich
Jak podkreślił, w życiu religijnym kluczowe znaczenie ma zaufanie do Boga. „Ufający Bogu jest zdolny przyjąć najtrudniejsze powołanie i wytrwać w nim do końca, nie cofnie się wobec trudności, nie ulęknie się prześladowań, zniesie cierpienie i przyjmie śmierć” – wytłumaczył. „Zaufanie decyduje o tym, jak widzimy świat, według jakich zasad żyjemy, a przede wszystkim, komu jesteśmy posłuszni” – dodał.
Biskup jednocześnie zaakcentował związek między zaufaniem i Eucharystią. „By przyjąć dar Eucharystii, potrzebujemy nie tylko wiary, ale i zaufania” – przypomniał. „Nie wystarczy jedynie wierzyć w obecność Chrystusa pod postacią Chleba i Wina. Uczestnicząc w Eucharystii, wyrażamy wiarę, że w Ciele Chrystusa uobecnia się całe Jego życie poddane woli Ojca, a Krew uobecnia Jego śmierć za grzechy wszystkich ludzi” – napisał biskup w liście pasterskim.
>>> Misjonarz w Hongkongu: weźcie udział w akcji „Misjonarz na Post”, potrzebujemy waszej modlitwy
Podkreślił, że w każdej mszy św. wierni mają okazję usłyszeć słowo Boże, do którego przyjęcia potrzeba najpierw wiary, że to sam Bóg przemawia do człowieka – „właśnie przez odczytywany w danym dniu fragment Pisma Świętego”.
„Jeszcze bardziej potrzebne jest zaufanie, że Bóg mówi także do mnie, jednego z wielu uczestników Eucharystii tak, by mnie do czegoś przekonać i przemienić wewnętrznie. Nieraz już jedno zdanie usłyszane w czasie liturgii dokonywało radykalnej zmiany u tego, kto przyjął je jako osobiste i pełne troski słowo dobrego Boga skierowane do niego w konkretnej, niepowtarzalnej sytuacji” – zapewnił, życząc na koniec, by uczestnictwo w Eucharystii było wyrazem ufności wobec Boga, pragnącego umacniać człowieka swoim słowem i łaską.
>>> Po co jałmużna? Pismo Święte odpowiada
„Niech każda niedzielna msza święta staje się coraz bardziej źródłem i szczytem naszego życia w całym tygodniu” – życzył na koniec ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |