fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA

Bp Piotr Greger: św. Józef przypomina, że ludzkie problemy nie rozwiązują się raz na zawsze

„Całe jego życie św. Józefa niedwuznacznie wskazuje, że wielkie ludzkie problemy nie rozwiązują się raz na zawsze” – podkreślił 19 marca bp Piotr Greger podczas mszy św. sprawowanej w uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP, w kościele w Skoczowie-Górnym Borze. Duchowny podczas liturgii poświęcił także nowe organy.

W homilii hierarcha przybliżył ukazanych w Ewangelii Maryję i Józefa jako młodych ludzi darzących się wzajemnym zaufaniem, doświadczających trudności. Zwrócił uwagę, że jest to dla nich czas próby, ale to miłość i wiara prowadzą ich przez to trudne doświadczenie. „Czego uczy nas ta historia? Istnieje dość powszechne przekonanie, że tam, gdzie jest obecny Pan Bóg, to zawsze wszystko jest jasne i pewne. Fragment dzisiejszej Ewangelii raczej temu przeczy. Pan Bóg mógł przecież wcześniej posłać anioła, mógł przygotować Józefa na spotkanie z powracającą od Elżbiety Maryją, mógł wszystko od samego początku postawić jasno i nie byłoby żadnego kłopotu, a jednak tego nie uczynił” – stwierdził bp Greger.

>>> Ostatnia prosta ze św. Józefem

Zdaniem kaznodziei, Józef uczy, że przyjmowanie trudności bez buntu prowadzi do dojrzałości duchowej, a jego postawa szacunku wobec Maryi pokazuje prawdziwe wartości męskości i odpowiedzialności. Wskazał, że św. Józef jest wzorem głębokiej wiary i posłuszeństwa Bogu, nawet gdy życie nie idzie zgodnie z planem.

„Jego życie wskazuje, że ważne decyzje podejmujemy ciągle, a ufność Bogu jest kluczem do pokonania trudności” – zaznaczył.

Jak dodał, Józef jest również przykładem uwielbienia Boga poprzez służbę i troskę o wspólnotę. Nawiązał w ten sposób do obrządku poświęcenia nowych organów w kościele.

„Wzajemny związek wiary i kultury widać najlepiej w fakcie, że nie istnieje wiara nieokreślona kulturowo. Wiara tworzy kulturę i podtrzymuje ją, jest też zdolna do spotkania z różnymi kulturami i wymiany z nimi. Takie zadanie jest wciąż aktualne, zwłaszcza w muzyce, gdzie banalizacja wiary nie jest nową formą inkulturacji, ale zaprzeczeniem jej wartości kulturowej i degradacją do roli towaru pozbawionego wartości” – dodał.

Po Mszy św. prezentacji nowego instrumentu dokonał główny ich budowniczy dr Łukasz Kurpas. Odbył się pierwszy w skoczowskim kościele MB Różańcowej koncert organowy.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze