Zdjęcie poglądowe Fot. Yt/screen//arch.krak.

Bp Piotr Greger: współczesna kultura zdominowana jest przez słowa płytkie, co utrudnia prawdziwe słuchanie

„Przyjmij dzisiaj Dobrą Nowinę o Bogu, który wyzwala; o Bogu, który jest w stanie zmienić rzeczywistość” – zachęcił bp Piotr Greger w kościele pw. NSPJ w Kętach, gdzie zainaugurowano 2 września br. cykliczne „Spotkania z Matką Wolności”. To przedsięwzięcie ewangelizacyjne i trzeźwościowe związane z wędrówką kopii obrazu Matki Bożej od Wykupu Niewolników na terenie diecezji bielsko-żywieckiej.

Inicjatywa łączy Diakonię Wyzwolenia Ruchu Światło-Życie oraz ruchy trzeźwościowe w diecezji. Comiesięczne spotkania mają być także odpowiedzią na współczesne zagrożenia, jakie niesie ze sobą życie w społeczeństwie – uzależnienia od internetu, pożądliwości, bogactwa czy narkotyków.

Bp Greger podczas Eucharystii w kęckim kościele ukazał współczesne wyzwania związane z odbiorem słowa Bożego. Przyznał, że żyjemy w czasach, gdy słowo jest często banalizowane, nadużywane i pozbawiane treści. „Współczesna kultura zdominowana jest przez słowa płytkie, manipulacyjne, co utrudnia prawdziwe, głębokie słuchanie – zarówno ludzi, jak i Boga. Zadaję pytania: czy jesteśmy w stanie słuchać Boga w dzisiejszym świecie? Czy chcemy Go słuchać? Te pytania są fundamentalne, bo od odpowiedzi na nie zależy, na ile Słowo Boże może być dla nas rzeczywiście duchem i życiem” – wyjaśnił.

Przypomniał, że prawdziwą wolność przynosi Chrystus. Jest ona, jak sprecyzował, nie tylko wyzwoleniem z zewnętrznych ograniczeń, ale przede wszystkim z wewnętrznych zniewoleń, takich jak grzech. 

„Wolność daje nam możliwość bycia sobą, zawsze i w każdej sytuacji. Nie wolno nam poddawać się jakimkolwiek formom zniewolenia czy uzależnienia, bo stajemy się wówczas niewolnikami własnych serc. Takim człowiekiem można łatwo manipulować, odbiera się mu, zdolność do decydowania o sobie. Nie ma nic gorszego od niewoli grzechu, który, co prawda, wpisany jest w naszą kondycję, jednak nie do grzechu należy ostatnie słowo, ale do Boga kochającego, którego miłość ma znamiona miłosierdzia” – kontynuował.

>>> Jaką wiarę przekazujemy? [KOMENTARZ]

Zdjęcie poglądowe fot. YouTube/ Archidiecezja Krakowska

Zapowiedział, że modlitwę błagalną wierni kontynuować będą przez kolejne miesiące, aż do maja roku przyszłego – zawsze w pierwszy poniedziałek miesiąca – w beskidzkich kościołach. Obraz Matki Bożej od Wykupu Niewolników będzie wędrował po wybranych beskidzkich parafiach, tworząc symboliczny krzyż na mapie diecezji.

Po Eucharystii ks. Piotr Leśniak, duszpasterz ruchów trzeźwościowych w diecezji bielsko-żywieckiej, proboszcz parafii św. Pawła Apostoła w Bielsku-Białej, przybliżył historię niezwykłego obrazu i jej kopii, która trafiła do diecezji. 

Przypomniał, że w bielskim kościele na os. Polskich Skrzydeł od trzech lat trwa inicjatywa – regularnie, w każdy wtorek przez godzinę wierni modlą się przed Najświętszym Sakramentem w intencji osób uzależnionych i współuzależnionych, odmawiając litanię. „Niech to będzie owoc naszego spotkania, abyśmy może we wtorki duchowo łączyli się, odmawiając tę modlitwę w okolicach Apelu Jasnogórskiego” – zachęcił duchowny. 

Podczas spotkania świadectwem zmagania się z uzależnieniem od alkoholu, hazardu oraz pornografii podzielił się Mirosław ze Skoczowa. Przyznał, że nałogi prawie zniszczyły jego małżeństwo i relacje rodzinne, ale dzięki wsparciu Kościoła, terapii oraz głębokiej wierze udało mu się przezwyciężyć swoje uzależnienia i naprawić swoje życie. Przybliżył proces wychodzenia z nałogu, wyraził wdzięczność za wsparcie, jakie otrzymał od innych ludzi. Podkreślił, jak ważną rolę odegrała w jego życiu wiara i modlitwa. 

Spotkanie zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu i odmówienie Litanii do Matki Bożej od Wykupu Niewolników.

Projekt „Spotkania z Matką Wolności” związany jest także z ważnymi rocznicami, które przypadają w tym i przyszłym roku. W 2024 roku obchodzona jest 45. rocznica powstania Krucjaty Wyzwolenia Człowieka – ruchu zapoczątkowanego przez ks. Franciszka Blachnickiego, którego celem jest walka z uzależnieniami i promocja trzeźwego stylu życia. Z kolei w 2025 roku przypada 60. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej od Wykupu Niewolników oraz 100. rocznica śmierci Sługi Bożego Mateusza Talbota, patrona wspólnot Anonimowych Alkoholików.

Kopia cudownego obrazu z kościoła św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Krakowie – Matki Bożej od Wykupu Niewolników jest obecna w diecezji bielsko-żywieckiej od kilku lat. Ramy i feretron do obrazu wykonał Piotr – alkoholik z Gorzyc. W 2021 r. przed tą kopią bp Piotr Greger zawierzył Maryi dzieła trzeźwościowe w diecezji.

Oryginalny obraz Matki Bożej od Wykupu Niewolników ukoronował 9 maja 1965 roku na Skałce w Krakowie abp. Karol Wojtyła. Na zakończenie uroczystości powiedział: „Chcemy zajrzeć do Spisu cudów i łask, który przy kościele św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Krakowie można znaleźć i tam wśród cudów i łask odczytać te długie listy podziękowań za to, czym w ciągu stuleci obdarowałaś naszych rodaków. Tam też odczytujemy to szczególne podziękowanie więźnia, który po uwolnieniu z więzienia złożył Ci, jako wotum, swoje kajdany”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze