Bp Radosław Orchowicz do młodych: bądźcie pochodnią niosącą radość
„Ci co zaufali Panu bez znużenia i zmęczenia idą. Czerpiąc z tego źródła wracajcie w swoją codzienność, do swoich wspólnot i rodzin, i bądźcie pochodnią niosącą radość i pokój” – mówił bp Radosław Orchowicz do młodych uczestniczących we wtorkowy ranek w Mszy św. roratniej w podziemiach katedry gnieźnieńskiej.
Młodzi, ale także wszyscy chętni gromadzą się na roratach w katedralnych podziemiach w każdy wtorek i piątek. 10 grudnia towarzyszył im biskup pomocniczy gnieźnieński Radosław Orchowicz, który przewodniczył adwentowej modlitwie. Kazanie wygłosił diecezjalny duszpasterz młodych ks. Michał Bubacz. Nawiązując do hasła tegorocznych rorat „Zaufaj” mówił, że jedynym pewnym źródłem ufności i oparcia jest Bóg.
„Zaufaj”
„Zdarza się nam upadać i nie chodzi tylko o upadek przez potknięcie. Upadamy przez nasze słabości, grzechy, wszystkie złości na siebie, na innych, na świat. Zdarza się, że mówimy: nic mi się nie chce, to nie ma sensu, dolina, beznadzieja. Najlepiej gdzieś się zaszyć, założyć słuchawki, nikogo nie słyszeć, siebie nie słyszeć. To nam podpowiada świat: odpuść sobie, nie staraj się. Ale taka postawa rodzi kryzys, znużenie, smutek, pustkę. Odpuść sobie, nie staraj się – tego nigdy nie powie nam Jezus. On wyciąga nas z doliny, pomaga wyprostować to, co zrobiło się kręte w naszym życiu, pociesza i nigdy z nikogo nie zrezygnuje” – mówił młodym ks. Bubacz, powtarzając za papieżem Franciszkiem, by w życiowym zmęczeniu i przytłoczeniu wracać do Jezusa.
Roraty w podziemiach katedry gnieźnieńskiej odbywają się od 3 grudnia. To wspólna inicjatywa księży związanych z Diecezjalnym Duszpasterstwem Młodzieży i Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży działającym przy parafii katedralnej. Z młodymi modlą się ich duszpasterze oraz proboszcz katedry ks. infułat Przemysław Kwiatkowski. Za tydzień Mszy św. roratniej przewodniczyć będzie Prymas Polski abp Wojciech Polak.
Hasło rorat „Zaufaj” nawiązuje do orędzia papieża Franciszka na tegoroczny Światowy Dzień Młodzieży: „Ci co zaufali Panu, bez znużenia idą”. Miejsce modlitwy również wybrano nieprzypadkowo. W podziemiach katedry gnieźnieńskiej zachowały się najstarsze ślady wiary naszych przodków – preromańskie i romańskie relikty świątyń zbudowanych w sercu piastowskiej ziemi przez Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Katedralne podziemia to także świadek doniosłych wydarzeń, które legły u fundamentów państwa i Kościoła w Polsce – sprowadzenia ciała bp. Wojciecha, Zjazdu Gnieźnieńskiego, kolejnych koronacji królewskich, których rocznice przypadają w jubileuszowym roku 2025. W podziemiach zatem, a konkretnie w kaplicy noszącej dziś imię pierwszego arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego bł. Radzyma Gaudentego, młodzież gromadzi się na adwentowej modlitwie Kościoła, czerpiąc jednocześnie z wielowiekowego genius loci tego miejsca.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |