Fot. wikimediacommons/Jarosław Dubowski / fotopolska.eu, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22258755

Bp Roman Pindel do pielgrzymów w Łagiewnikach: umacniajcie w siebie i innych w drodze do Boga

Do kontynuowania swojej własnej duchowej pielgrzymki w życiu, inspirowanej zarówno przykładami uczniów Chrystusa z pierwszych wieków, jak i św. Janem Kantym zachęcił pielgrzymów podążających do łagiewnickiego sanktuarium bp Roman Pindel. Duchowny przewodniczył 30 kwietnia br. Mszy św. w kęckim sanktuarium z udziałem ponad 1200 uczestników pieszej pielgrzymki do Łagiewnik. Pątnicy po raz 12. wyruszyli z Hałcnowa. Po raz pierwszy w historii biskup żegnał ich i błogosławił w Kętach, w miejscu urodzenia wielkiego średniowiecznego świętego – jednego z patronów diecezji bielsko-żywieckiej.

Biskup w homilii podczas Mszy św. w kęckim sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia podkreślił znaczenie trwania w wierze, umacniania się w modlitwie i miłosierdziu, oraz budowania jedności w Kościele. Zwrócił uwagę, że pielgrzymka jest metaforą życiowej podróży każdego chrześcijanina, który pragnie zbliżyć się do Boga poprzez oddanie, posłuszeństwo i miłość bliźniego.

Bp Pindel wskazał na głębokie związki między pielgrzymką chrześcijańską a wędrówką ludu Bożego, opisaną w Biblii. Odniósł to zarazem do wydarzeń opisanych w Dziejach Apostolskich, gdzie pierwsze pokolenia wyznawców chrześcijaństwa podążały za apostołami, głosząc Ewangelię pomimo różnorodnych trudności i prześladowań. Porównał te wydarzenia z dzisiejszymi pielgrzymkami.

>>> Bp Pindel w hospicjum: okazując miłosierdzie naśladujemy Chrystusa

„Wyruszyliście z waszych domów, obdarowani, ale i szukający umocnienia dla siebie i łaski dla tych, którzy was o to prosili, ale i prosząc za tych, którzy się zagubili i potrzebują naszej modlitwy, ofiary, może i zadośćuczynienia czy przebaczenia” – stwierdził i zachęcił, by stawać się w życiu codziennym ostoją wiary dla innych.

Biskup przywołał postać św. Jana z Kęt jako wzór wierności i miłosierdzia. Przypomniał, że święty ten jest opisany jako osoba, która nieustannie dążyła do wzrostu duchowego i postępowała zgodnie z naukami Chrystusa. Wyjaśnił, że jego życie działania były praktycznym odzwierciedleniem Ewangelii. „Zwłaszcza gdy szedł Jan do ołtarza, robił rachunek sumienia ze swojego postępowania, aby przypadkiem nie składał ofiary, czy nie uczestniczył w Ofierze Pańskiej w sposób niegodny, nie dość czysty, nie dość piękny, aby zawsze jego dar był godny i nieskalany” – podkreślił kaznodzieja.

>>> Bp Roman Pindel: uczmy się, jak osądzać zło u innych, ale i nasze postępowanie

„Bierzmy do serca niezwykłą obietnicę, a zarazem przykład naszego Ojca, który jest w niebie. To Jezus mówi: A wasza nagroda będzie wielka, i będziecie synami Najwyższego; ponieważ On jest dobry dla niewdzięcznych i złych. Być dobrym dla niewdzięcznych i złych, to bardzo szczególny sposób naszego upodobnienia się do naszego Ojca, który jest w niebie” – zakończył.

Jak poinformował przewodnik pielgrzymi ks. Marcin Samek, najmłodszym pątnikiem wśród uczestników jest 2-miesięczna Hania z Bielska-Białej. Najstarszym pielgrzymem okazał się 81-letni Jan Kotrys z Ujsół. Na zakończenie Eucharystii biskup otrzymał honorowy identyfikator pielgrzyma.

>>> Bp Pindel w hospicjum: okazując miłosierdzie naśladujemy Chrystusa

Pielgrzymuje 31 księży, 15 sióstr zakonnych i 25 kleryków. W sumie w pielgrzymce udział bierze 1239 pielgrzymów.

Na pątniczym szlaku, liczącym około 100 km, znaleźli się ludzie z rozmaitych zakątków Podbeskidzia, ale także z innych części Polski. W siedmiu grupach idą całe rodziny z małymi dziećmi, ale i osoby samotne, ludzie w średnim oraz podeszłym wieku. Pielgrzymują osoby niepełnosprawne.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze