Zdj poglądowe, fot. PAP/Zbigniew Meissner

Bp Roman Pindel: Kościół od początku jest synodalny

Rozważaniami, które mają zachęcić do tworzenia Kościoła synodalnego – przez świeckich i duchownych – dzieli się bp Roman Pindel w najnowszym odcinku swej podcastowej i radiowej audycji biblijnej.

Zwraca uwagę, że Kościół jest synodalny od samego początku, od pierwszych swych zgromadzeń. Wskazuje na wydarzenie opisane w Piśmie Świętym i tłumaczy, na czym polega wspólnotowe rozeznawanie, a nie dyskutowanie czy rozstrzyganie różnych opinii przez głosowanie. „Dlatego będziemy czytać kolejne fragmenty Dziejów Apostolskich, aby odkrywać, jak Duch Święty uczył Apostołów, ale także uczniów i pierwszych wiernych Kościoła, by byli rzeczywiście najpierw ‘zwołaniem’ (ekklēsíā) i wciąż ‘w drodze’ (hodos), zatrzymując się co jakiś czas przy różnych okazjach, aby wspólnie słuchać tego, co mówi Duch do Kościoła. W ten sposób jeszcze bardziej wierni podążają drogą razem – to jest prawdziwe znaczenie słowa ‘synodos’” – wyjaśnia.

>>> Andrea Tornielli: z „małej wspólnoty” w Mongolii płynie nauka dla Synodu

Pierwsze zgromadzenie na drodze synodalnej Kościoła

Przypomina, że aktualnie trwający w Kościele synod o synodalności jest powszechny.

„Ma on na celu wciągnąć wszystkich wiernych Kościoła do wspólnego wsłuchiwania się w głos Ducha Świętego, ale także zachęcić do spotkań synodalnych na różnym poziomie organizacji wspólnoty kościelnej: parafii, diecezji, prowincji kościelnej czy też kontynentu” – zaznacza.

W pierwszym programie cyklu poświęconego synodalności biblista skupia się na wydarzeniu opisanym w Dziejach Apostolskich (Dz 1, 15-26) jako „Wybór Macieja”. Ten jeden z pierwszych uczniów Jezusa został wybrany przez Apostołów do ich grona na miejsce Judasza, po jego zdradzie i samobójstwie.

„To pierwsze zgromadzenie na synodalnej drodze Kościoła jest trudne, bolesne i wstydliwe. Mogłoby stać się nawet początkiem końca Kościoła. Uczniowie Jezusa bowiem muszą zmierzyć się z kompromitacją z powodu zdrady, wcześniejszych nadużyć i samobójczej śmierci Judasza. Zagrożona jest w ogóle wiarygodność Apostołów w oczach mieszkańców Jerozolimy, nie tylko dlatego, że ich Mistrz został skazany przez najwyższy sąd religijny Izraela i ukrzyżowany, a oni sami uchodzą za ludzi niewykształconych i prostych. Do tego dochodzi jeszcze problem Judasza” – rozpoczyna swe rozważania hierarcha.

Biskup bielsko-żywiecki od około 3 lat dzieli się ze słuchaczami i użytkownikami internetu swoimi przemyśleniami związanymi z lekturą Pisma Świętego, stając się prawdopodobnie pierwszym polskim biskupem-podcasterem.

Program biblijny z udziałem bp. Pindla pojawia się na antenie „Anioła Beskidów” w każdą środę. Audycji można wysłuchać drogą internetową. Ich zapis obecny jest na portalu radiowym oraz w formie podcastu na https:// anchor.fm/biskup-roman-pindel

Bp prof. dr hab. Roman Pindel kieruje Katedrą Hermeneutyki Biblijnej i Judaistyki na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Jest autorem przeszło 20 książek i ponad 70 artykułów naukowych z zakresu biblistyki oraz licznych publikacji popularnonaukowych, a także różnych sesji formacyjnych.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze