fot. PAP/Micha³ Meissner

Bp Sławomir Oder: historia pacyfikacji Wujka wzywa nas do bycia strażnikami prawdy

Historia pacyfikacji kopalni Wujek wzywa nas do bycia świadkami i strażnikami prawdy – mówił w powiedział biskup gliwicki Sławomir Oder podczas mszy św. w 43. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek w katowickim kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Bp Oder w homilii mówił m.in., że górnicy z Wujka złożyli ofiarę z życia, aby na nowo w przestrzeni publicznej mogły zamieszkać wartości prawdy i wolności, godności człowieka i szacunku do niego – odzyskując przy tym właściwy sens i znaczenie.

Prawda i sprawiedliwość

Hierarcha ocenił, że przesłanie męczeńskiej śmierci górników stawia współczesnych, po latach i w zmienionych warunkach polityczno-społecznych, przed refleksją, koniecznością odpowiedzi na pytanie o odpowiedzialność za prawdę i sprawiedliwość w życiu osobistym i społecznym.

Bp Sławomir Oder, fot. PAP/Marcin Obara

Nawiązując do decyzji władzy religijnej z czasów Jezusa, które doprowadziły go – niewinnego – do skazania na śmierć, bp Oder zaznaczył, że odniesienie do Boga, natury transcendentnej człowieka, pozwala zrozumieć jego godność, wielkość jego powołania i usprawiedliwić władzę ludzką – pozostającą na służbie człowiekowi.

Służba człowiekowi

Przypomniał przy tym słowa św. Jana Pawła II z przemówienia na forum ONZ w 1979 r., że „racją bytu wszelkiej polityki jest służba człowiekowi”.

„Żyjemy w czasach, kiedy wiele decyzji i wydarzeń, których jesteśmy świadkami, narzuca pytanie: jakim prawem to czynisz. Niestety, często odpowiedź nie odnosi się do prawdy obiektywnej, ale do własnej prawdy, której celem nie jest dobro wspólne, lecz często zemsta, nienawiść i interes partykularny” – zastrzegł.

fot PAP/Michał Meissner

Mieli odwagę

Duchowny podkreślił, że pacyfikacja kopalni Wujek to nie tylko historia o przemocy, ale też opowieść o ludziach, którzy mieli odwagę sprzeciwić się niesprawiedliwości. To również przykład, że w sytuacjach, gdy prawda jest zagrożona, należy mieć odwagę, aby stać w jej obronie, nawet gdy dzieje się to w obliczu władzy.

„Wspominając ofiary, oddajemy cześć ich pamięci, ale także zobowiązujemy się do działania. Musimy być świadkami prawdy w naszych codziennych decyzjach, w relacjach z innymi, w naszym zaangażowaniu społecznym, w naszym budowaniu więzi, wspólnoty. Prawda nie jest tylko teoretycznym pojęciem. To siła, która może zmieniać serca i umysły” – zaakcentował biskup gliwicki.

Krzyż Pomnik Poległych Górników – Kopalnia „Wujek” w Katowicach, fot. PAP/Jarek Praszkiewicz

Pamięć i inspiracja

„W obliczu współczesnych wyzwań, jak dezinformacja czy manipulacja, pogłębiająca podziały i wznosząca barykady nienawiści i deprecjacji człowieka przez człowieka, jesteśmy wezwani do bycia strażnikami prawdy. Niech ta rocznica będzie dla nas nie tylko czasem pamięci, ale także inspiracją do działania. Niech przypomina nam, że każdy z nas ma obowiązek walczyć o sprawiedliwość, stać w obronie słabszych i być głosem tych, którzy nie mają siły – nie mają siły, by mówić” – zaapelował

„Prawda jest darem, który mamy obowiązek chronić i przekazywać dalej. A walka o prawdę zaczyna się od walki o prawdę we własnym życiu: o uczciwość, o solidarność, umiejętność sprzeciwiania się złu mocą dobra” – zaakcentował bp Sławomir Oder.

Galeria (8 zdjęć)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze