bp Szymon Stułkowski, fot. PAP/Tomasz Gzell

Bp Stułkowski: musimy karmić świat świadectwem wiary

– Jak będziemy karmić świat swoim świadectwem wiary to kochani jak nas już nie będzie to będą tutaj nasi następcy. A jak nie przekażemy wiary to kto wie co tu będzie za sto lat, może kino, może jakaś galeria sztuki? – mówił biskup płocki Szymon Stułkowski, który przewodniczył Mszy św. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim z okazji 30-lecia powstania parafii. 

Witając biskupa, kapłanów i wiernych ks. prał. Andrzej Szudra przypomniał, że 25 września 1994 r. pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała poświęcił kaplicę i erygował parafię Miłosierdzia Bożego. Dziękował parafianom, że przez te lata wspólnie rozwijają to dzieło.

W homilii biskup płocki gratulował parafianom, że wspólnie z proboszczem wybudowali piękny kościół. – Jak piękna jest relacja do świątyni ludzi, którzy sami ją zbudowali dla Pana Boga i dla siebie. Jestem przekonany, że to jest szczególna łaska, szczególne wybranie móc zbudować Boży dom. Wielu z was pamięta jak to wszystko zaczynało się. To jest trud, to jest wysiłek, to jest ogromna ofiarność, to jest ogromne zaangażowanie, ale to jest przygoda i wybranie przez Pana Boga – powiedział kaznodzieja.

Podkreślał, że w tej świątyni wierni przeżyli wiele radosnych, ale też smutnych chwil. – Ten kościół jest dla was. Możecie powiedzieć ile tu przeżyliście. Były radosne momenty jak chrzest, ślub, może jakieś rocznice małżeństwa czy urodzin, ale też trudne chwile takie jak cierpienie, modlitwa o zdrowie, modlitwa za zmarłych, pogrzeby, gdzie wylewały się łzy. To jest ważne miejsce – stwierdził celebrans.

Wskazał, że ze wszystkich dróg najważniejsza jest ta prowadząca do świątyni. – Są ludzie, którzy lubią podróżować po świecie, są tacy, którzy wyszukują najdziwniejszych dróg, żeby dotrzeć na najwyższe korony gór, ale mocno chcę podkreślić, że najważniejsza jest droga, która prowadzi do świątyni. I smutne jest życie człowieka, który tego nie odkrył, bo można po całym świecie chodzić, ale jak człowiek nie znajdzie drogi do świątyni to nie zna drogi do źródła. I po to są świątynie rozsiane po całym świecie, żeby nam było blisko do tej ścieżki i żebyśmy ją wydeptywali, bo ten dom jest dla nas – przekonywał pasterz Kościoła płockiego.

Zachęcał wiernych do nieustannego dawania świadectwa wiary. – Jak będziemy karmić świat swoim świadectwem wiary to kochani jak nas nie będzie to będą tutaj nasi następcy. A jak nie przekażemy wiary to kto wie co tu będzie za sto lat, może kino, może jakaś galeria sztuki? Ale Pan Bóg ma do nas zaufanie, bo my dzisiaj mamy zmierzyć się z problemami dzisiejszego świata i przekazać doświadczenie Boga – mówił bp Stułkowski.

Wraz z biskupem płockim Szymonem Stułkowskim Mszę św. koncelebrował ks. prał. Andrzej Szudra, kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

Fot. youtube/Archidiecezja Poznańska

>>> Bp Szymon Stułkowski: Duch Święty pomaga zmienić świat

Bp Szymon Stułkowski odprawił też drugą Mszę św., podczas której udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Obchody 30-lecia parafii rozpoczęły się 5 kwietnia, kiedy biskup kaliski Damian Bryl poświęcił odnowioną Kaplicę Wieczystej Adoracji, w której od trzech lat Najświętszy Sakrament adorowany jest 24 godziny na dobę.

Tydzień temu w parafii gościł ks. Teodor Sawielewicz, który na wszystkich Mszach św. głosił kazanie. Odbył się też koncert Katarzyny Zawady. Natomiast w ogrodach św. s. Faustyny zostało przygotowane m.in. miejsce na biesiadowanie przy kawie, a w Strefie Kibica rozegrane zostały konkurencje sportowe o Puchary ks. Andrzeja Szudry. Jak podkreślił proboszcz chodziło o to, by podczas biesiadowania i rozgrywek razem stworzyć Bożą rodzinę. Tego dnia można było także nabyć materiały formacyjne autorstwa ks. Teodora.

Parafia Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim została wydzielona z parafii NMP Królowej Polski. Jej pierwszym proboszczem został ks. Andrzej Szudra, któremu ówczesny biskup kaliski zlecił zadanie budowy kościoła parafialnego oraz tworzenie ośrodka duszpasterskiego.

25 września 1994 r. bp Stanisław Napierała poświęcił kaplicę i erygował parafię Miłosierdzia Bożego. Budowę kościoła rozpoczęto 2 kwietnia 2005 r., czyli w dniu śmierci Jana Pawła II. Pierwszą Mszę św. w nowym kościele odprawiono 19 września 2009 r. Tego dnia bp Stanisław Napierała wmurował kamień węgielny pod budującą się świątynię. Była to cegła z grobu św. siostry Faustyny Kowalskiej, którą poświęcił Jan Paweł II w Rzymie 21 marca 2001 r.

27 maja 2012 r. pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała poświęcił nową świątynię, konsekrował ołtarz i ogłosił kościół Ostrowskim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, a 25 września 2019 r. biskup kaliski Edward Janiak konsekrował świątynię.

13 czerwca 2021 r. miała miejsce inauguracja Kaplicy Wieczystej Adoracji.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze