bp Szymon Stułkowski

Fot. Justyna Nowicka

Bp Stułkowski: ufam, że modlitwa wyznawców różnych religii przyniesie błogosławione owoce

„Ufam, że modlitwa ludzi wyznających różne religie przyniesie błogosławione owoce, przede wszystkim naszego nawrócenia, ale też ratunek dla świata, że powstrzyma epidemię i przyniesie owoce także dla naszego życia” — mówił w rozważaniu, zamieszczonym na jednym z portali społecznościowych, bp Szymon Stułkowski. Biskup pomocniczy poznański w ten sposób zachęcił do włączenia się w akcję modlitewną papieża Franciszka w intencji powstrzymania epidemii koronawirusa.

Swoją modlitewną refleksję ks. biskup oparł o analizę obrazu niemieckiego malarza Siegera Ködera pt. „Arka”.

>>> Dzisiaj wszystkie religie świata łączy jedna intencja. Papież zachęca do modlitwy

Obraz niemieckiego artysty utrzymany jest w bardzo nowoczesnej konwencji, prezentującej moment tuż po potopie. Omawiając dzieło, na którym widoczna jest arka, bp Stułkowski zwraca uwagę na umieszczonego na pierwszym planie ptaka, ginącego w ciemnych wodach zanieczyszczonych ropą z tankowca, który symbolizuje cywilizację śmierci.

Symbolem cywilizacji życia jest z kolei drugi ptak — gołębica, do której rękę wyciąga ciemnoskóry człowiek z arki.

fot. unsplash

Bp Stułkowski zwraca uwagę, że człowiek może zniszczyć piękny, stworzony przez Boga świat, ale jednocześnie podkreśla, że może zwrócić się z prośbą o pomoc do Boga.

„Wszyscy płyniemy w tej samej arce. Bóg wydaje się bezsilny wobec tego, co może uczynić człowiek, korzystając ze swojej wolnej woli. Może zniszczyć stworzony przez Boga świat, ale ratunek jest we wspólnej modlitwie, w tym, by wszyscy wyciągnęli do Boga rękę” — stwierdza bp Stułkowski.

Zwraca też uwagę na wyczuwalne napięcie między gołębicą a ginącym ptakiem, które można odczytać w kluczu pojęć użytych przez Jana Pawła II: „to napięcie między cywilizacją życia a cywilizacją śmierci. Człowiek musi dokonać między nimi wyboru”.

>>> Więcej ludzi w kościołach. Rząd zmniejsza obostrzenia związane z pandemią

Bp Stułkowski zaznaczył też, że prośba papieża Franciszka o modlitwę w intencji ustania pandemii, skierowana do wyznawców wszystkich religii, przywołuje na myśl spotkanie modlitewne z 27 października 1986 r. w Asyżu w intencji pokoju na świecie. „To była prorocza wizja Jana Pawła II, by wszyscy przedstawiciele różnych religii razem wołali do Boga o pokój” — stwierdza ks. biskup.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze