bp Szymon Stułkowski, fot. PAP/Tomasz Gzell

Bp Szymon Stułkowski do środowiska akademickiego: trzeba służyć mądrości

Biskup Szymon Stułkowski przewodniczył dorocznej Mszy św. w bazylice katedralnej w Płocku, inaugurującej rok akademicki 2024/2025 w diecezji płockiej.

– W środowisku nauki służycie mądrości. Modlimy się o to, żebyśmy na drogach różnych powołań uczyli jej ludzi – powiedział hierarcha. W homilii przywołał fragment Księgi Mądrości Starego Testamentu (Mdr 7,7-11), tekst napisany przez autora natchnionego ponad dwa tysiące lat temu. Mówi on o tym, że mądrość jest ważniejsza od władzy, zdrowia i piękna. Interpretując ten fragment biskup płocki  odwołał się do słów pewnego księdza w podeszłym wieku: „Mądrość jest najwyższą wartością, jest cenniejsza niż władza, bo mądrość do niczego władzy nie potrzebuje”.

>>> Zmarł nestor polskiej archeologii, jeden z pionierów badań Nubii, prof. Stefan Jakobielski

Według wspomnianego kapłana drugą wartością jest sława. Troska o sławę jest „ważnym mechanizmem w awansie społecznym”, już dzieci w przedszkolu chcą być sławne. Sławę można zyskać na przykład na polu bitwy, jednak „mądrość jest cenniejsza niż sława, mądrość sławy nie potrzebuje”.

Duchowny ten uważał ponadto, że mądrość nie potrzebuje też bogactwa, jest cenniejsza od pieniędzy. Gdy bogaty młodzieniec stanął przed perspektywą mądrości czy bogactwa – wybrał bogactwo, i poniósł dotkliwą klęskę. Co więcej, mądrość jest cenniejsza niż zdrowie. Zdarzają się sytuacje, gdy „trzeba poświęcić zdrowie, ponieważ tego domaga się mądrość”. Mądrość nie potrzebuje zdrowia, a Bóg „czasami potrafi posługiwać się chorobą”. 

Człowiek mądry „woli świadomie umierać niż żyć w strasznej wegetacji umysłowej – to jest mądrość decyzji”. Bp Stułkowski powtórzył również, że mądrość jest cenniejsza od piękna, a ponadto „widzi o wiele dalej niż oczy, zastępuje ich światłość”. 

– W środowisku nauki służycie mądrości. Modlimy się o to, żebyśmy potrafili odkryć bezcenny skarb jaki daje Pan Bóg i żebyśmy na drogach różnych powołań uczyli ludzi mądrości. Jednak najpierw tego wyboru musimy dokonać my sami, każdy z nas – zaakcentował hierarcha.

Dodał, że to, jak mądrze żyć i jak uczyć mądrości, swoim życiem pokazał św. Jan Paweł II.  We Mszy św. inaugurującej nowy rok akademicki w diecezji płockiej uczestniczyli rektorzy, dziekani, pracownicy i studenci uczelni wyższych Płocka, Ciechanowa, Pułtuska i Płońska, wraz z pocztami sztandarowymi. Tradycyjnie była na niej także obecna społeczność Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze