Bp Szymon Stułkowski do wodniaków: woda pozwala doświadczyć zbawczej bliskości Jezusa
– Przez katedrę, w której jest chrzcielnica i paschał, przepływa źródło wody życia. Woda służy do tego, byśmy doświadczyli zbawczej bliskości Jezusa – powiedział bp Szymon Stułkowski we wspomnienie św. Barbary do środowiska wodniaków w Płocku, którym patronuje ta święta.
Bp Szymon Stułkowski w kazaniu powiedział, że Pan Bóg stworzył wodę, aby dawała środowisko życia – tam gdzie jest woda, tam jest życie. Współcześnie jednym z problemów ludzi jest dostęp do wody pitnej. Jednak Bóg stworzył wodę także po to, aby zapowiedzieć dzieło zbawienia świata, na przykład przeprowadził naród izraelski przed wodę, wydobył wodę ze skały, kiedy lud czuł pragnienie, oczyścił świat wodami potopu, bo „woda niesie życie, ale niesie też zniszczenie”.
>>> Bp Stułkowski: świeccy mają coś, czego księża nie mają
Odwołał się do Ewangelii o Janie Chrzcicielu, który w wodach Jordanu udzielał chrztu pokuty, chrztu nawrócenia. Nad Jordan przyszedł też Jezus, zapowiadając chrzest z wody i z Ducha Świętego. Przyjmując sakrament chrztu św., człowiek zanurza się w zbawczej śmierci Jezusa.
Jordan w Płocku
– Zapalony przy chrzcielnicy paschał przypomina, że tutaj płynie nie tylko Wisła, ale też Jordan. Wszędzie, gdzie jest chrzcielnica, jest Jordan, nie trzeba jechać aż do Ziemi Świętej. Przez tę katedrę też przepływa źródło wody życia. Dziękujemy Panu Bogu za to, że w tak bogaty sposób możemy posługiwać się wodą i że ona służy do tego, byśmy doświadczyli zbawczej bliskości Jezusa – podkreślił biskup płocki.
Biskup odwołał się też do czytania z Księgi Izajasza, w którym jest mowa o czasach, gdy „wilk zamieszka z barankiem, a cielę i lew paść się będą pospołu”. Wszyscy pasą się razem, każdy ze swoją tożsamością, osobowością, ale żyją razem, obok siebie.
>>> Prymas Polski: nawrócenie to nie bezgrzeszność
– Kiedy się wchodzi na statek, na jacht, do motorówki, to trzeba umieć żyć z tymi, którzy tam są obok mnie. To mocne charaktery. Człowiek jest na nich skazany, ale oni też wyratują z niebezpieczeństwa. Chodzi o uszanowanie inności, nie zmienianie drugiego człowieka na siłę, o uszanowanie tego, kim jest – zastrzegł hierarcha.
Msza św. w katedrze we wspomnienie św. Barbary sprawowana była z inicjatywy kpt. Stanisława Fidelisa i Bractwa Ludzi Wisły w Płocku. Św. Barbara od ponad stu jest patronką płockich wodniaków.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |