fot. Freepik

Bp Tadeusz Bronakowski: Każdy z nas może przyczynić się do trzeźwości narodu

„Moja osobista odpowiedzialność za trzeźwość narodu” takie hasło będzie przyświecać pracy i inicjatywom Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych w Polsce w nowym roku duszpasterskim, który rozpocznie się jesienią. W Centrum Formacyjno – Rekolekcyjnym Diecezji Tarnowskiej Arka w Gródku nad Dunajcem obraduje Zespół KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Jak mówi jego przewodniczący bp Tadeusz Bronakowski, za trzeźwość narodu odpowiedzialne są: rodzina, Kościół, samorząd, państwo, ale także każdy z nas.

– Każdy z nas musi sobie uświadomić na ile i w jaki sposób może poprzez świadectwo, pracę, wysiłek, zaangażowanie społeczne przyczynić się do otrzeźwiania naszego narodu. Wiemy dobrze, że proalkoholowa mentalność, która zagościła w sercach i umysłach tak wielu Polaków powoduje wiele szkód w życiu osobistym, rodzinnym, ale także w życiu narodowym. Bp Tadeusz Bronakowski podkreśla, że abstynencja jest czymś pięknym i wartościowym. 

>>> Bp Tadeusz Bronakowski: mentalność Polaków w odniesieniu do alkoholu jest tragiczna

– Nie, dziękuję, nie piję, ponieważ bardzo kocham siebie, własną rodzinę, naród. Cała działalność Apostolstwa Trzeźwości w naszej ojczyźnie opiera się na słynnym haśle “Przez abstynencję wielu, do trzeźwości wszystkich”. W naszej ojczyźnie musi być wielu abstynentów, aby pokazać jak pięknym jest życie bez alkoholu. Tym bardziej, że pojawia się wiele artykułów wybitnych naukowców, którzy twierdzą, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu dla człowieka.

EPA/FAROOQ KHAN Dostawca: PAP/EPA.

Podczas Mszy św. w Gródku nad Dunajcem pięć osób, które od lat działają aktywnie na polu trzeźwości, zostało wyróżnionych statuetką św. Jana Chrzciciela.

W gronie nagrodzonych są: Anna Czech dyrektor szpitala św. Łukasza w Tarnowie, Jacek Skrobot kierownik Ośrodka Leczenia Uzależnień w Tarnowie, Antoni Marke specjalista terapii uzależnień, Eugeniusz Dąbrowski, członek komisji rozwiązywania problemów alkoholowych w gminie Skrzyszów, współtwórca marszu trzeźwości. Statuetka została również przyznana Piotrowi Kisielewiczowi z archidiecezji białostockiej, który do lat pomaga osobom uzależnionym.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze