krzyż

Fot. cathopic

Bp Tyrawa: dzielącym nas ideologiom przypisujemy większą wartość niż religii i całej kulturze

Dzielą nas ideologie, którym przypisujemy większą wartość niż moralności, religii, całej kulturze, która nas wychowywała, nie pozwoliła zapomnieć o pewnych wartościach – mówił w katedrze bydgoskiej biskup Jan Tyrawa. Duchowny przewodniczył mszy św., która zainaugurowała Diecezjalną Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę.

Przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Pięknej Miłości modlili się przewodnicy, pielgrzymi, rodziny, a także ci, którzy z różnych powodów nie mogli fizycznie wyruszyć na pątniczy szlak. – Za tą pielgrzymką stoi coś więcej, niż tylko pokonywanie drogi. Pielgrzymka coś symbolizuje, odnosi nas do wyższej rzeczywistości – mówił bp Tyrawa.

Biskup zachęcił pątników do modlitwy i refleksji nad podziałem w polskim społeczeństwie. Podziały te, jak ocenił, nie dotyczą ekonomii czy organizacji życia. – Dzielą nas ideologie, którym przypisujemy większą wartość niż moralności, religii, całej kulturze, która nas wychowywała, nie pozwoliła zapomnieć o pewnych wartościach – mówił kaznodzieja.

>>> Bp Adrian Galbas: jeśli będąc księdzem, będziesz człowiekiem, to będzie to dobre kapłaństwo [ROZMOWA]

W tym roku do sanktuarium na Jasnej Górze pątnicy zmierzają na dwa sposoby. Ci, którzy pozostali na miejscu, podjęli formę duchowej wędrówki, planując udział we mszach św. w swoich parafiach, a także odmawianie modlitw, rozważanie konferencji czy udział w dniu pokutnym. Inni – ze względu na obostrzenia związane z epidemią – wzięli udział w formie sztafetowej.

fot. EPA/ANDRE PAIN

Każdą grupę jednego dnia tworzy pięciu pielgrzymów oraz kapłan – przewodnik, który miał do przejścia cały szlak. – Wszyscy zabrali ze sobą wiele intencji, które pragniemy złożyć przed tronem naszej Matki i Królowej – powiedział kierownik pielgrzymki ks. Krzysztof Klóska.

– Byłam do tej pory na trzech pielgrzymkach i bez nich nie wyobrażam sobie wakacji. Cieszę się, że chociaż trochę mogę powędrować. Dzisiaj jeszcze bardziej możemy zdawać sobie sprawę z duchowego wymiaru tego wydarzenia, ponieważ zamiast większości idą przewodnicy, którzy niosą wszystkie intencje – powiedziały Amelia i Julia z grup czerwono-czarnej i błękitno-czarnej.

>>> Według najnowszego badania wiara nadal jest ważna dla większości ludności świata

– Myślę, że tegoroczne wędrowanie można nazwać pielgrzymką „ekstremalną”, którą charakteryzuje więcej milczenia, więcej czasu na modlitwę. Pandemia nas nie zatrzymała, nie zgasiła ducha! – dodał przewodnik grupy złotej z Górki Klasztornej, ks. Przemysław Wieczorkowski MSF.

W pierwszym dniu pielgrzymi wyruszyli w kierunku Złotnik Kujawskich. Na całej trasie znalazły się takie miejsca jak: Kruszwica, Ślesin, Kramsk, Brudzew, Poddębice, Szadek, Widawa, Siemkowice, a także Kamyk. Tegoroczną Diecezjalną Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę tworzy dziewięć grup, w sumie około pół tysiąca pątników. Wszystkim towarzyszy hasło „Wielka tajemnica wiary”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze