bp Krzysztof Włodarczyk, fot. EpiskopatNews / flickr

Bp Włodarczyk do młodzieży OHP: z nauką jest jak z wiosłowaniem pod prąd

„Niech przyświeca wam dewiza trzech liter „w” – warto wiedzieć więcej” – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk podczas inauguracji roku szkoleniowego młodzieży Ochotniczych Hufców Pracy.

Miejscem ogólnopolskiej modlitwy była Bazylika Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. – Dzisiejsza inauguracja jest dniem skłaniającym do refleksji nad naszym miejscem w świecie, naszym rozwojem, postępem, samodoskonaleniem – mówił bp, zauważając, że priorytetem w pracy szkoleniowej OHP jest troska o jak najlepsze efekty kształcenia nowych pokoleń młodych ludzi, gotowych do ciężkiej pracy i oddanej służby dla ojczyzny.

>>> Ks. prof. A. Draguła: teologia w dialogu z naukami jest elementem kształtowania relacji państwo – Kościół

Biskup bydgoski dodał, że wspólnym pragnieniem jest to, by OHP kształciły uczniów nie tylko do pracy w poszczególnych sektorach, ale z powodzeniem przygotowywały do samodzielnego życia, współpracy w zespole i do podejmowania nowych wyzwań. – Niech więc przyświeca wam dewiza trzech liter „w” – warto wiedzieć więcej. Jak pisał angielski kompozytor Benjamin Britten, „z nauką jest jak z wiosłowaniem pod prąd. Skoro tylko zaprzestaniesz pracy, spycha cię do tyłu” – cytował.

Biskup Włodarczyk zauważył, że spotkanie jest również doskonałą okazją do podziękowań św. Janowi Pawłowi II za patronat nad Ochotniczymi Hufcami Pracy. – Ojciec Święty wiedział doskonale, że młody człowiek potrzebuje przede wszystkim obecności, ciepła oraz czułości. Sam, doświadczony stratą najbliższych, czuł, że dla młodego człowieka samotność jest jeszcze bardziej dotkliwa niż dla człowieka w starszym wieku. Temperament, impet, chęć działania muszą być dopełnione spotkaniem z osobą, która te przymioty młodości skieruje na właściwe tory, a jednocześnie doda otuchy w realizacji młodzieńczych ideałów – powiedział, ukazując rolę wychowawców.

fot. ekspozycja Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Misję św. Jana Pawła II do młodych można według biskupa Krzysztofa Włodarczyka określić także mianem „podprowadzania ich do Chrystusa”. – Dla papieża wiara polega na osobistej relacji z Jezusem, na przylgnięciu do Niego sercem i duszą. Nie może być formą przymusu, wynikać z lęku, obowiązku. Z tej racji robił wszystko, by serce młodego człowieka dobrowolnie otwierało się na Chrystusa, by On stał się centrum jego życia – powiedział.

Ojciec Święty – jak mówił dalej biskup bydgoski – wiedział, że ludzie młodzi są pełni radości życia, entuzjazmu, nadziei. Wiedział, że w ich sercach kryją się marzenia, a także aspiracje dotyczące ich przyszłości. – Uczył młodzież solidnego wykonywania powierzonych zadań i obowiązków, stawiania słusznych celów, wystrzegania się zła. Wielokrotnie nauczał, iż młodość to najlepszy czas na naukę miłości, na wzrastanie i dojrzewanie z Bogiem – powiedział.

>>> Dotknij, zobacz, doświadcz. W tym miejscu nauka może zainteresować każdego [+ GALERIA]

Do głównych zadań Ochotniczych Hufców Pracy należy: wspomaganie systemu oświaty poprzez aktywizację społeczną, zawodową i ekonomiczną młodzieży, podejmowanie działań zmierzających do podwyższania kwalifikacji zawodowych lub przekwalifikowania, wspieranie inicjatyw służących przeciwdziałaniu bezrobociu i wychowaniu w procesie pracy, w tym organizowanie zatrudnienia oraz międzynarodowej wymiany młodzieży Hufce stwarzają młodzieży warunki do prawidłowego rozwoju społecznego i zawodowego, w tym szczególnie młodzieży defaworyzowanej, dla której wsparcie polega na budowaniu, organizowaniu oraz wspieraniu form wychodzenia z ubóstwa, bezrobocia i środowisk dysfunkcyjnych.

Fot. cathopic.com

„Dzisiejsze wydarzenie jest dla nowych uczestników początkiem wielkiej przygody, zapowiedzią nowych wyzwań, ale też obietnicą nowych możliwości. Dołączając do rodziny OHP, dokonaliście wyboru swojej drogi życiowej. Wybraliście wiedzę i rozwój” – napisała Małgorzata Zwiercan. List komendanta głównego OHP odczytał jej zastępca Piotr Modzelewski. – To przestrzeń, która oferuje dużo możliwości, w sensie pracy, a także osobistego rozwoju – dodał Damian Iwaniak z OHP Konin-Gosławice. Od roku 2004 do 2019 OHP łącznie udzieliły wsparcia ponad 116 tysiącom młodych.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele oddziałów OHP z całej Polski, reprezentanci władz różnych szczebli, a także kapelani – na czele z krajowym – ks. prałatem Jarosławem Sroką.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze