fot. KAI

Bp Włodarczyk: Konstytucja 3 Maja przez długie lata rozbiorów podtrzymywała nadzieję na wolność

„Konstytucja majowa miała dla kolejnych pokoleń Polaków ogromne znaczenie, ponieważ przez długie lata rozbiorów podtrzymywała nadzieję na wolność, nadzieję na możliwość stworzenia bardziej sprawiedliwego społeczeństwa” – powiedział 3 maja w Bydgoszczy bp Krzysztof Włodarczyk.

Katedra św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy była miejscem modlitwy z okazji 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. – Jako dzieci narodu polskiego doświadczamy macierzyńskiej opieki Maryi, zarówno na co dzień, w jak i we wszystkich przełomowych historiach naszej ojczyzny – mówił podczas powitania proboszcz, ks. infułat Stanisław Kotowski.

W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz, służb mundurowych i mieszkańcy regionu. – W tę piękną uroczystość przeżywamy ważną lekcję, by wiedzieć komu bić pokłony. My czynimy to dzisiaj wobec Maryi Królowej Polski, która nigdy nas nie zawiodła – mówił bp Włodarczyk, przypominając kontekst historyczny. – Po cudownej obronie Jasnej Góry przed Szwedami, król Polski, Jan Kazimierz, 1 kwietnia 1656 r., po ślubach złożonych przed obrazem Matki Bożej Łaskawej w katedrze lwowskiej, udał się procesjonalnie z całym dworem do kościoła jezuitów i tam, w czasie nabożeństwa, jakie odprawił nuncjusz papieski, zaintonował po raz pierwszy w Litanii Loretańskiej – „Królowo Korony Polskiej, módl się za nami” – przypomniał biskup.

Fot. Flickr/Zygmunt Borowski

Mówiąc o Konstytucji 3 maja, bp Włodarczyk podkreślił, że jej twórcy – choć sami nieraz zarażeni duchem wolterianizmu i sceptycyzmu, który wiał w ówczesnej Europie – umieli się wznieść ponad siebie. – Nie bali się rozpocząć Preambuły Konstytucji słowami: „W imię Boga, w Trójcy Świętej jedynego”. Odwołując się zaś do Boga, zwrócili uwagę na to, że religia jest integralną częścią ludzkiego bytowania. Że człowiek nie może nie stawiać sobie zasadniczych pytań o siebie samego, o sens swego życia, o Boga. Tym samym potwierdzili, że „niedowiarstwo jest czymś przypadkowym, że tylko wiara jest stałym stanem ludzkości”.

Odwołując się do Boga – mówił dalej biskup – jej twórcy umocowali podstawowe prawa w odpowiedzialności wobec Niego. – Po upływie wieków – twierdził św. Jan Paweł II – doceniamy jeszcze bardziej wagę tego dokumentu. „Odczytujemy w nim prawdę o Polsce… Synowie i córki tej ziemi nie przestali wierzyć w odnowę jej oblicza pod tchnieniem tego Ducha, który natchnął twórców Konstytucji 3 maja” – cytował przemówienie, wygłoszone przez Ojca Świętego w czasie nabożeństwa dziękczynnego z okazji 200. rocznicy Konstytucji 3 maja – 8 czerwca 1991 r. w Warszawie.

Na zakończenie bp Włodarczyk przypomniał, że Maria Konopnicka – polska poetka żyjąca na przełomie XIX i XX wieku – w czasach, gdy Polski nie było na mapie Europy, napisała ku pokrzepieniu serc rodaków słowa o Matce Bożej: „Nigdym ja ciebie, ludu, nie rzuciła. Nigdym od ciebie nie odjęła lica. Jam po dawnemu, moc twoja i siła, Bogurodzica!”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze