fot. EPA/IGOR KOVALENKO

Bp Włodarczyk: osoba konsekrowana jest powołana, aby świadczyć o znaczeniu osobistego spotkania

„Kiedy świat podkreśla znaczenie wydajności, osoba konsekrowana jest powołana, aby świadczyć o znaczeniu osobistego spotkania. Świadczyć o znaczeniu tracenia czasu, aby być w bliskiej relacji” – uważa bp Krzysztof Włodarczyk.

Msza św. w katedrze bydgoskiej zgromadziła przedstawicieli zakonów i zgromadzeń, a także wdowy i dziewice konsekrowane. „Osoby konsekrowane wezwane są przede wszystkim do bycia ludźmi spotkania. Powołanie bowiem nie rodzi się z jakiegoś projektu wymyślonego za biurkiem, ale z łaski Boga, która nas dosięga przez jakieś spotkanie, które zmienia życie. Kto naprawdę spotyka Jezusa, nie może pozostać takim samym jak wcześniej” – cytował słowa papieża Franciszka bp Włodarczyk, jakie ten wypowiedział na zakończenie Roku Życia Konsekrowanego.

Ordynariusz diecezji zauważył, że ludzkie oczy nie widzą swojej twarzy, więc potrzebują „innego”, by ją zobaczyć. – Swoją doskonałość trzeba odkrywać we wspólnocie – z Bogiem i drugim człowiekiem – mówił, dodając, że istotą powołania do życia konsekrowanego nie są najbardziej nawet specyficzne formy aktywności oraz charyzmatów, lecz tożsamość osoby konsekrowanej. – Powołanie do życia konsekrowanego to wezwanie do wyjątkowej więzi z Chrystusem, która wynika z naśladowania Go w najbardziej radykalny sposób, jaki jest osiągalny dla ludzi w uwarunkowaniach doczesnego życia – dodał, zaznaczając, że istotą życia wspólnotowego i więzi powinna być ostatecznie miłość.

fot. PAP/EPA/LUCA ZENNARO

Jednak zdaniem biskupa nie można zapomnieć, że konsekracja, o której mowa, jest niejako pochodną chrztu świętego, stanowi kontynuację oraz dopełnienie zjednoczenia z Chrystusem zapoczątkowanego właśnie w tym sakramencie. – Czcigodne siostry, ojcowie i bracia, których Pan powołał na drogę rad ewangelicznych. Popatrzcie na historię swojego powołania, które jest darem. Każdy złożony ślub czystości, ubóstwa i posłuszeństwa jest darem od Boga dla Kościoła i świata – zakończył.

Po homilii nastąpił moment odnowienia ślubów zakonnych. – Wyczuwamy i jesteśmy przekonani, że ten dzień jest ważny w sercu księdza biskupa i życiu lokalnego Kościoła. Dziękujemy za skierowane do nas słowo przypominające o oddaniu czasu dla Pana, o coraz głębszym, pełniejszym i radykalniejszym poświęceniu się Oblubieńcowi – mówiła na zakończenie Eucharystii s. M. Aurelia z Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi. Referentka ds. życia konsekrowanego podkreśliła, że zgromadzenia z radością przyjęły decyzję papieża Franciszka o Roku Modlitwy, który ma być przygotowaniem do obchodów Świętego Roku Jubileuszowego 2025. – Chcemy odpowiedzieć na to zaproszenie i zapewnić o naszej modlitwie księdza biskupa, kapłanów i wszystkich wiernych diecezji – stwierdziła.

>>> Czym osoby konsekrowane mogą zaskoczyć świat? 

Przestrzenią wspólnego świętowania był również Dom Polski, gdzie konferencję wygłosił o. Maciej Sierzputowski CSSp ze Zgromadzenia Ducha Świętego. Kanwę, na której oparł swoje słowo, stanowił 2 List św. Pawła do Koryntian. – Ważne, byśmy w naszym życiu potrafili siebie doceniać. Dalej Paweł mówi, że zostaliśmy wyposażeni we wszystkie dary – stwierdził, podkreślając, że należy je realizować razem, a nie osobno. – Dlatego pięknie jest patrzeć na wspólnotę osób konsekrowanych diecezji, na brata, siostrę w taki sposób. Nie, jak na rywala, ale kogoś, kto ma w sobie bogactwo dla mnie. Jednocześnie posiada nędzę, którą ja mogę wypełnić tym, co Pan Bóg mi daje – charyzmatami, darami – powiedział. – Jak do tego dojść? – pytał. – Pozwolić się kochać we własnej nędzy, nie udawać nie wiadomo kogo. To doświadczenie otwiera w nas wrażliwość na drugiego. Mamy kochać człowieka w jego słabości – to jest niezwykle budujące. To droga dla nas, taką ją rozumiem, ją czytam – powiedział o. Maciej Sierzputowski CSSp.

Zwieńczeniem była wspólnota stołu i koncert zespołu Duża Rajska Kawa.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze