Fot. PAP/Grzegorz Momot

Bp Zając do górali: kościół duchowy musicie budować sami, nikogo do tego nie wynajmiecie

– Kościół duchowy musicie budować sami, nikogo do tego nie wynajmiecie – mówił do górali w Cichem Górnem bp Jan Zając z Krakowa, który 29 października przewodniczył uroczystościom 20-lecia konsekracji tamtejszego kościoła parafialnego.

Bp Jan Zając nawiązał do historii Cichego. -To jest ziemia królewska – mówił hierarcha. W 1593 roku król Zygmunt III Waza swojemu rycerzowi Tomaszowi ofiarował ziemie na Podhalu i ustanowił królewską Wieś Ciche. Od wydarzenia minęło 430 lat.

– Rocznica konsekracji świątyni przypomina nam, że jesteśmy odpowiedzialni za budowę Kościoła. Pamiętajmy jednak, że o ile do fizycznej budowy kościoła jesteśmy w stanie kogoś wynająć, tak do budowy kościoła duchowego już nie. Nikt z nas z tego nie wyręczy – podkreślał bp Zając. – Kościół gromadzi nie tylko świętych, ale i grzeszników, którzy pragną nawrócenia. Niech grzechy kapłanów i osób świeckich nie przesłaniają pragnienia spotkania żywego Chrystusa w tej i innych świątyniach – dodawał bp Zając.

Oprócz 430. rocznicy przekazania ziemi przez króla Zygmunta III, 20-lecia konsekracji kościoła w Cichem górale mieli jeszcze jedną okazję do świętowania. Jubileusz 20 lat kapłaństwa obchodził ks. Mieczysław Janosik, duszpasterz i emerytowany proboszcz parafii św. Józefa Robotnika w Cichem Górnem. Górale złożyli ks. Mieczysławowi Janosikowi niezwykły dar – modlitwę „Margaretek”.

fot. Archidiecezja Krakowska Biuro Prasowe – https://www.flickr.com/photos/archidiecezjakrakow/46577517032/, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=108133376

W uroczystościach wzięli udział liczni parafianie, wielu w nich przyszło do świątyni w strojach regionalnych. Jubileusz uświetniła kapela regionalna, w której grają członkowie rodzinnej kapeli „Ogórków”, a także miejscowego zespołu regionalnego „Krzesany”. Nie zabrakło pocztów sztandarowych z cichowiańskich jednostek OSP i szkół.

Pozdrowienia dla uczestników uroczystości przekazali przedstawiciele Polonii Amerykańskiej. Wszystkim za wspólne świętowanie podziękował ks. Dariusz Głuszko, administrator parafii w Cichem Górnem.

– Przy okazji jubileuszu patrzy się z wdzięcznością za siebie. Oprócz działań gospodarczych, bardzo mi zależy, aby przede wszystkim nasza parafia stawała się „wspólnotą wspólnot”. Dlatego od początku mojej obecności w Cichem zaprosiłem dzieci, młodzież i dorosłych, abyśmy tworzyli grupy parafialne. Powstał „Krąg Biblijny” dla starszej młodzieży i dorosłych, „Grupa Młodzieżowa” dla młodych. W ferie zimowe byliśmy z parafialną pielgrzymką w Ziemi Świętej, a także na wyjeździe oazowym z dziećmi i młodzieżą. Także w wakacje z najmłodszymi przeżywaliśmy czas odpoczynku i rekolekcji w Skorzęcinie. Jeździmy na pielgrzymki do Kalwarii czy na Jasną Górę. Szykujemy się na wyjazd do Medjugorie. Cieszę się, że te propozycje spotykają się z żywym zainteresowaniem ze strony parafian – mówi KAI ks. Głuszko.

– Bardzo mi bowiem zależy, aby to co w naszej parafii tak mocno związane jest z tradycją, stawało się pogłębione przez własne, osobiste doświadczenie Chrystusa – dodaje administrator parafii z Cichego Górnego.

Decyzję o powstaniu parafii w Cichem Górnem podjął dekretem z 4 lipca 1982 roku kard. Franciszek Macharski. W komunizmie parafianie wraz z nieżyjącym już księdzem kanonikiem Janem Nowobilskim podjęli decyzję o budowie nowej świątyni. W 2003 r. kościół parafialny został konsekrowany.

Parafia w Cichem Górnem współtworzy dekanat Czarny Dunajec na Podhalu, a jej granice sięgają Pasma Gubałówki.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze