fot. Piotr Łysakowski/Poznańskie Środowisko Tradycji Katolickiej

Bractwo Kapłańskie św. Piotra ma coraz więcej seminarzystów

Coraz więcej młodych katolików wstępuje do tradycjonalistycznego Bractwa Kapłańskiego św. Piotra (FSSP). Po raz pierwszy od czasu jego założenia w 1988 roku liczba seminarzystów przekroczyła 200. 

Według najnowszych danych, z 1 listopada br., wśród 201 kleryków jest 22 diakonów i 179 pozostałych seminarzystów. Oznacza to wzrost o 15 osób, gdyż w 2022 roku było 186 seminarzystów, w tym 17 diakonów.

Spośród 179 kleryków, którzy jeszcze nie przyjęli święceń diakonatu, 58 kandydatów do kapłaństwa pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, 36 z Francji, 10 z Niemiec, 9 z Hiszpanii, 8 z Portugalii, 7 z Włoch, a 6 z Polski. Uczą się oni w seminariach duchownych w Wigratzbad-Opfenbach w Niemczech (dla francusko- i niemieckojęzycznych kandydatów) oraz w Denton, w stanie Nebraska, w USA (dla kandydatów anglojęzycznych). Dom dla pierwszego roku studiów istnieje w Sydney w Australii.

>>> Odpowiedzi Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dot. „Traditionis custodes”

Całkowita liczba członków FSSP wzrosła z 542 w 2022 roku do 569 w 2023 roku, w tym 368 księży, którzy stanowią 65 procent wszystkich członków. Przełożonym generalnym FSSP jest obecnie ks. Andrzej Komorowski z Polski.

Z kolei Bractwo św. Piotra dla świeckich, którzy korzystają z posługi kapłanów FSSP, liczy 9546 członków, z czego dwie trzecie to osoby anglojęzyczne.

Bractwo Kapłańskie św. Piotra powstało 18 lipca 1988 roku w Szwajcarii, gdy 12 księży i 20 seminarzystów odeszło z Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X (SSPX) po tym, jak jego założyciel abp Marcel Lefebvre został ekskomunikowany wraz z czterema kapłanami, których wyświęcił na biskupów bez zgody papieża. W 2022 roku SSPX podało, że ma ponad 700 księży.

>>> Trwają zapisy na ogólnopolską XXIX Pielgrzymkę Tradycji Łacińskiej

FSSP jest największym ze stowarzyszeń życia apostolskiego, które sprawują liturgię i sakramenty według ksiąg sprzed posoborowej reformy liturgicznej. Dwa pozostałe to: Instytut Chrystusa Króla Najwyższego Kapłana (w 2021-2022 miał ponad 100 kleryków) i Instytut Dobrego Pasterza (mający obecnie 45 kleryków).

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze