fot. EPA/ROMAN PILIPEY

Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce rozpoczęło obchody 45-lecia działalności

Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce – największa w kraju cerkiewna organizacja, zainaugurowało w piątek obchody jubileuszu 45-lecia działalności. W Siemiatyczach (Podlaskie) odbyły się dziękczynne modlitwy i prezentacja pamiątkowego albumu przybliżającego historię Bractwa.

Obchody w Siemiatyczach wpisane są w 45. Ogólnopolską Paschalną Pielgrzymkę Młodzieży Prawosławnej na św. Górę Grabarkę. To najważniejsze w kraju cerkiewne sanktuarium leży niedaleko Siemiatycz. Spotkanie kilkuset młodych ludzi potrwa do niedzieli.

Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce (BMP) jest organizatorem spotkania na Grabarce. Pielgrzymka, która swoją pierwszą edycję miała w 1980 roku i która była inspiracją dla jej uczestników do założenia Bractwa, pozostaje jednym z najważniejszych punktów w kalendarium tej organizacji. Rokrocznie bierze w niej udział kilkaset osób, które modlą się i dyskutują na tematy ważne dla młodych chrześcijan.

Piątek poświęcony jest jubileuszowi BMP. Obecnie w całym kraju organizacja ta działa w kilkudziesięciu cerkiewnych parafiach, ma również swoje struktury na poziomie prawosławnych diecezji. Należy też do Syndesmosu – światowego bractwa młodych prawosławnych. „45-lecie Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce to wyjątkowy jubileusz, który zaczynamy świętować już rok wcześniej, kiedy Bractwo ma jeszcze 44 lata, chcąc celebrować tę radość przez długie miesiące” – powiedziała PAP przewodnicząca organizacji Gabriela Nowaszewska.

Zwróciła uwagę, że stwarza to szansę dla podkreślenia ważnego miejsca i konieczności działania młodych ludzi w Cerkwi. Przypomniała, że w tym roku polska Cerkiew świętuje stulecie uzyskania autokefalii (niezależności).

fot. EPA/GEORGI LICOVSKI

Piątkowe uroczystości rozpoczął dziękczynny molebień (nabożeństwo) w siemiatyckiej cerkwi pw. Zmartwychwstania Pańskiego, potem w amfiteatrze miejskim odbyła się prezentacja pamiątkowego albumu przybliżającego historię tej organizacji. Wydawnictwo zawiera nie tylko archiwalne zdjęcia (również sprzed formalnego powstania Bractwa), ale też wypowiedzi osób zaangażowanych w powstanie organizacji i jej późniejszą działalność.

Do wieczora w amfiteatrze w Siemiatyczach zaplanowano też koncerty i konkursy. Wśród uczestników są goście z zagranicy, m.in. z Litwy i Grecji.

„Zrozumienie przyczyn, dla których Bractwo zrodziło się na początku lat 80. ubiegłego wieku, uświadomienie sobie wagi faktu powstania prawosławnego ruchu młodzieżowego w tamtych czasach, a także dostrzeżenie jego roli dla całości Cerkwi prawosławnej w Polsce są niezbędne, aby móc należycie docenić szansę, daną przez Boga naszej społeczności” – dodała szefowa BMP.

Prawosławie jest drugim co do liczby wiernych wyznaniem w Polsce.

Hierarchowie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego ich liczbę szacują na 450-500 tys. osób. W Narodowym Spisie Powszechnym przeprowadzonym w 2021 r. przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało (pytanie o wyznanie było dobrowolne, można było odmówić na nie odpowiedzi) niecałe 151,7 tys. osób.(PAP)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze