Brat Alois z Taizé na zgromadzeniu ŚRK: idźmy dalej drogą jedności
Przeor Wspólnoty z Taizé, brat Alois Löser ma nadzieję, że rozpoczęte w Karlsruhe zgromadzenie generalne Światowej Rady Kościołów (ŚRK) da silne impulsy na drodze do jedności Kościołów chrześcijańskich. „W wielu sprawach – na papierze i w teologii – jesteśmy już bardzo blisko, ale w wielu miejscach jeszcze nie jest to tak oczywiste w lokalnym życiu kościelnym”, powiedział gość zgromadzenia.
W rozmowie z dziennikarzami w dniu otwarcia obrad przyznał też, że obserwuje coraz większą liczbę młodych osób okazujących duże zainteresowanie duchowe, a jednocześnie obcość wobec Kościoła.
Przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich, bp Georg Bätzing powiedział, że zgromadzenie ŚRK dodaje odwagi w umacnianiu dialogu między różnymi Kościołami i wspólnotami chrześcijańskimi. Wyraził też zadowolenie, że na miejsce tego spotkania międzynarodowego wybrano Karlsruhe.
Podział czy jedność
Przy tej okazji bp Bätzing przestrzegł przed dalszym podziałem społecznym. „Niestety, również w Kościele doświadczamy tendencji do dzielenia, do podkreślania różnic, a nie do jednoczenia się. Jedno jest jednak jasne: przyszłość nie leży w podziałach, ale w jednoczeniu”, stwierdził przewodniczący niemieckiego episkopatu.
Wyraził też przekonanie, że na drodze do większej „synodalności”, czyli szerszego udziału oddolnego w kształtowaniu życia kościelnego, Kościół katolicki może uczyć się od dialogu ekumenicznego. „Tu pomaga spojrzenie i w lewo, i w prawo”, uważa bp Bätzing.
>>> Bp Tadeusz Lityński: by Bóg uchronił nas od niszczącego podziału wewnętrznego naszego narodu
Światowa Rada Kościołów
Bp Bätzing i brat Alois są w gronie gości 11. zgromadzenia generalnego ŚRK w Karlsruhe. W dniach od 31 sierpnia do 8 września pod hasłem „Miłość Chrystusowa porusza, buduje pojednanie i jednoczy świat” około 800 delegatów z 350 Kościołów członkowskich ŚRK i kilkuset współpracowników oraz ekspertów Kościołów i wspólnot chrześcijańskich z ponad 100 krajów świata. Wraz z gośćmi i przedstawicielami mediów jest to w sumie około 4 tys. osób.
Kościół katolicki nie należy do Rady, ale blisko z nią współpracuje. Od 1965 r. istnieje wspólna grupa robocza między Stolicą Apostolską a ŚRK. Teologowie katoliccy są pełnoprawnymi członkami ważnych komisji ŚRK, takich jak: Wiara i Ustrój oraz Misja Światowa i Ewangelizacja. Na obrady zgromadzenia generalnego ŚRK przyjechała do Karlsruhe 20-osobowa delegacja watykańska z prefektem Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurtem Kochem.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |