
fot. Vatican Media – poglądowe
„Brat w człowieczeństwie” – przywódcy Kościoła, religii i politycy na Bliskim Wschodzie oddają cześć …
Kościoły na całym Bliskim Wschodzie żegnają papieża liturgiami i modlitwą, podczas gdy przywódcy arabscy oddają mu hołd w „przesłaniach szacunku i uznania”. Arabskojęzyczna katolicka platforma ACI MENA zacytowała niektórych z nich.
Patriarcha Ignatius Joseph III Younan z Syryjskiego Kościoła Katolickiego modlił się w imieniu synodu, duchowieństwa i wiernych o spokój duszy papieża Franciszka, prosząc” Pana, aby nagrodził go dziedzictwem królestwa Bożego za jego posługę pasterską i głębokie akty miłosierdzia”. Patriarcha przewodniczył specjalnej Mszy św. w Poniedziałek Wielkanocny w intencji jego duszu i zaprosił biskupów i kapłanów do uczczenia pamięci papieża podczas celebracji eucharystycznych.

Patriarcha chaldejski kard. Louis Raphaël I Sako również wyraził głęboki smutek z powodu śmierci papieża, którego nazwał „Wielkim” pod względem człowieczeństwa, otwartości, miłości i duchowości. Patriarcha przypomniał jego historyczną wizytę w Iraku w marcu 2021 r., podkreślając, że „Franciszek wszedł do Królestwa Niebieskiego podczas chwalebnych świąt wielkanocnych”.
Katolikos-patriarcha Rafał Bedros XXI Minassian Ormiańskiego Kościoła Katolickiego zacytował św. Pawła wyrażając uznanie dla zmarłego papieża: „W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem. Na ostatek odłożono dla mnie wieniec sprawiedliwości, który mi w owym dniu odda Pan, sprawiedliwy Sędzia, a nie tylko mnie, ale i wszystkim, którzy umiłowali pojawienie się Jego (2 Tm 4, 7-8). Stwierdził też, że papież Franciszek żył jako prawdziwy pasterz, pełen miłosierdzia i niestrudzony głosiciel pokoju w świecie spragnionym nadziei.
W Egipcie Rada Patriarchów i Biskupów Katolickich, na czele której stoi patriarcha Ibrahim Izaak z Aleksandrii w imieniu katolików koptyjskich, opłakiwała biskupa Rzymu, opisując go jako „symbol pokory i miłosierdzia, który poświęcił swoje życie służbie ludzkości i obronie ubogich i zepchniętych na margines, promieniując orędziem pokoju i pojednania między narodami”.
Koptyjski Kościół Ortodoksyjny, na czele z papieżem Tawadrosem II, również złożył kondolencje Kościołowi katolickiemu, chwaląc „miłość, pokorę i autentyczne chrześcijańskie świadectwo papieża Franciszka” i nazywając go „żywym świadectwem wiernej służby”.
Grecko-prawosławny patriarcha Antiochii Jan X określił papieża Franciszka jako „nosiciela wzniosłej misji chrześcijańskiej”, zauważając, że jego odejście jest stratą dla całej ludzkości, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego wielokrotne wezwania do pokoju i zakończenia wojen na całym świecie.
>>> Odejście papieża. Koniec epoki czy nowy początek? [KOMENTARZ]
Rada Patriarchów i Biskupów Katolickich w Libanie z uznaniem stwierdziła, że posługa papieża była naznaczona „głębokim współczuciem dla każdej cierpiącej duszy”. Rada wezwała księży do odprawiania Mszy św., a wiernych do odmawiania różańca w intencji papieża. Wezwała również Kościoły i klasztory katolickie, aby w południe w dniu jego pogrzebu, 26 kwietnia we wszystkich świątyniach zabiły dzwony.
Patriarcha Teofil III z Greckiego Kościoła Prawosławnego w Jerozolimie wyraził głęboki smutek, nazywając życie papieża „żywym świadkiem Ewangelii i wzorem prawdziwego chrześcijańskiego poznawania prawdy”. Przypomniał prośbę papieża Franciszka o zwykły pogrzeb jako „ostatni akt pokory”.
Patriarcha Asyryjskiego Kościoła Wschodu Mar Awa III zapamiętał papieża jako „człowieka o autentycznym i szczerym duchu chrześcijańskim”. Zwrócił uwagę na symboliczny moment jego śmierci w Poniedziałek Wielkanocny, mówiąc, że odzwierciedla to jego bliskość z Chrystusem. Patriarcha podkreślił niezwykłe dziedzictwo papieża Franciszka, zwłaszcza w rozwijaniu dialogu ekumenicznego i promowaniu jedności między Kościołami.
Z kolei reprezentujący świat muzułmański wielki imam uniwersytetu Al-Azhar w Kairze Ahmed Al-Tayeb nazywał papieża Franciszka „bratem w człowieczeństwie i szlachetną postacią pełną współczucia”. Wyraził uznanie dla niestrudzonych wysiłków Franciszka na rzecz wspierania dialogu międzyreligijnego, w tym historycznego podpisania w 2019 r. „Dokumentu o Ludzkim Braterstwie”. Al-Tayeb podkreślił zdecydowane stanowisko papieża Franciszka przeciwko islamofobii i jego poparcie dla sprawiedliwości w Strefie Gazy.
Kilku arabskich przywódców politycznych również złożyło kondolencje po śmierci papieża m.in. prezydenci Libanu, Algierii, Iraku i Egiptu. Prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich, szejk Mohammed bin Zayed Al Nahyan, napisał na X: „Moje szczere kondolencje dla katolików na całym świecie. Papież Franciszek był światowym symbolem tolerancji, miłości i solidarności. Przez lata współpracował ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, aby promować te wartości z korzyścią dla całej ludzkości.”
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |