
Fot. poglądowe oblaci.pl/G. Paz OMI
Brazylia świętuje 525. rocznicę pierwszej Mszy św.
Przed 525 laty, 26 kwietnia 1500 roku, została odprawiona pierwsza w Brazylii Msza św. W liturgii na plaży w północno-wschodnim stanie Bahia uczestniczyli portugalscy marynarze. Na tę pamiątkę 15 kwietnia wyruszy w drogę po tym wielkim kraju Ameryki Południowej oryginalny krzyż z tej pierwszej Mszy św. Trwające obecnie uroczystości upamiętniają również 200. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Portugalią a jej byłą kolonią, Brazylią, która uzyskała niepodległość w 1822 r.
Portugalczycy pod dowództwem Pedro Alvaresa Cabrala wylądowali na 13 żaglowcach w północno-wschodniej Brazylii, w pobliżu dzisiejszego miasta Porto Seguro, 22 kwietnia 1500 roku. Do dziś nie jest jasne, czy celowo kierowali się w stronę Brazylii, czy też wiatr i prądy morskie skierowały ich daleko na zachód przez Atlantyk w drodze do Indii. W cztery dni po ich przybyciu, w miasteczku o nazwie Santa Cruz Cabralia, została odprawiona pierwsza Msza św. Cabral nadał tej ziemi nazwę Terra de Vera Cruz: Kraina Prawdziwego Krzyża. Dopiero później nazwa została zmieniona na Brazylię.
Pielgrzymka Krzyża odbywa się pod hasłem „Brasil com Fe” (Brazylia z wiarą). „Katolicyzm w Brazylii wywodzi się z katolicyzmu w Portugalii” – przypomniał w rozmowie z mediami o. Omar Raposo z archidiecezji Rio de Janeiro. „Nasze praktyki religijne i nasze celebracje liturgiczne mają swoje źródło w wierze narodu portugalskiego” – zaznaczył.
Krzyż z żelaza, a nie z drewna
Na obrazach przedstawiających pierwszą Mszę św. w roku 1500 widoczny jest drewniany krzyż. Oryginalny krzyż wykonany jest z żelaza, ma zaledwie około 40 centymetrów wysokości i nie ma żadnych ozdób. Drewniany krzyż został ustawiony w tym miejscu dopiero w dwa dni po pierwszej Eucharystii. Oryginalny żelazny krzyż jest przechowywany w katedrze w Braga w Portugalii.
>>> Brazylia: policja uwolniła w ub.r. ponad 2 tys. osób zmuszanych do niewolniczej pracy
To stamtąd krzyż rozpoczął 12 kwietnia drogę przez portugalskie miasta: Fatimę, Caiscais, Almady i Lizbonę. Następnie został przewieziony samolotem przez Atlantyk i 15 kwietnia przyleci do największego miasta Brazylii, Sao Paulo. Zabytkowemu krzyżowi towarzyszy delegacja brazylijska, w skład której wchodzą również rdzenni mieszkańcy plemienia Pataxos. Mieszkają oni w regionie, w którym odprawiono pierwszą Mszę św.
Wielkanoc w Rio
W Sao Paulo krzyż zostanie wystawiony podczas Mszy św. w miejscowej w katedrze w obecności kard. Odilo Scherera. Oczekuje się, że w Wielką Środę dotrze do Aparecidy, a w Wielki Czwartek do Rio de Janeiro, skąd zostanie przewieziony do Porto Alegre w południowej Brazylii. Na zakończenie Wielkiego Tygodnia w Rio de Janeiro zaplanowano szereg wydarzeń, których motywem przewodnim będzie historyczny krzyż. W Wielką Sobotę zostanie ustawiony podczas Msza św. przy posągu Chrystusa wysoko nad miastem, a w Niedzielę Wielkanocną – w katedrze w Rio de Janeiro.
>>> Kopia ikony Matki Bożej Częstochowskiej rozpoczyna peregrynację po Brazylii
Następnie krzyż zostanie przewieziony przez stolicę kraju – Brazylię, amazońską metropolię Belém i stolicę stanu Bahia, Salvador, do Santa Cruz Cabralia. Tam 26 kwietnia, w miejscu pierwszej Mszy św. na ziemi brazylijskiej, będzie sprawowana uroczysta liturgia upamiętniająca 525. rocznicę tego historycznego wydarzenia.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |