Brazylia: w Aparecidzie wstrzymano prace przy mozaikach Marko Rupnika
W narodowym sanktuarium maryjnym Brazylii – Aparecidzie wstrzymano prace przy realizacji cyklu mozaik zaprojektowanych przez byłego jezuitę Marko Rupnika. Hiszpański portal „Religión Digital” poinformował 1 sierpnia, że dalsze losy projektu będą zależały od ostatecznej decyzji Kościoła w sprawie twórcy tych dzieł. W ubiegłym tygodniu Rupnik – słoweński ksiądz i artysta, oskarżony o przestępstwa seksualne, został wydalony z zakonu jezuitów (ale nie z kapłaństwa). Stawia to pytanie o status jego dzieł i ich przyszłość.
W 2018 bazylika w Aparecidzie zatwierdziła projekt pod nazwą „Podróż Biblijna”, który miał ozdobić jej fasadę. Składa się na niego 110 obrazów z Pisma Świętego, które w założeniu mają pokryć cztery ściany frontu, tworząc w ten sposób z fasady świątyni jedną z „największych na świecie Biblii na otwartej przestrzeni”. W myśl wskazówek byłego jezuity mozaiki, tworzące te wizerunki, są wykonywane z surowców naturalnych, jak marmur i granit oraz ręcznie wykonane szkło weneckie. Surowce pochodzą z różnych krajów, m.in. z Brazylii, Meksyku, Belgii, Portugalii, Francji, Egiptu.
Prace rozpoczęły się w 2019 i wzięło w nich udział dotychczas ponad 177 specjalistów, wśród nich 27 artystów różnych narodowości związanych z Ośrodkiem Aletti w Rzymie, kierowanym przez wiele lat przez o. M. Rupnika. Obecnie prace nad projektem, uważanym za największe współczesne dzieło sztuki sakralnej na świecie, zawieszono do odwołania. Ostatnie słowo w tej sprawie będzie należało do arcybiskupa Aparecidy – Orlando Brenesa.
>>> Marko Rupnik przestał być definitywnie jezuitą
Pierwsza mozaika, pokrywająca północną fasadę bazyliki, jest już ukończona i 19 marca br. oddano ją oficjalnie do użytku. Przedstawia ona sceny z Księgi Wyjścia. Na pozostałych murach będą pokazane takie wydarzenia, jak Pascha Chrystusowa (fasada południowa), Księga Rodzaju (strona wschodnia) i Apokalipsa (strona zachodnia).
Mozaiki Marko Rupnika znajdują się też od 2008 na fasadzie Bazyliki Różańcowej w sanktuarium Matki Bożej w Lourdes. Znalazły się tam z okazji 150. rocznicy objawień Matki Bożej św. Bernadecie Soubirous i przedstawiają różańcowe tajemnice światła. O ich dalszych losach ma rozstrzygnąć specjalna komisja, której utworzenie ogłosił biskup Tarbes i Lourdes – Jean-Marc Micas.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |