Fot. United States Department of Energy – This image is available from the National Nuclear Security Administration Nevada Site Office Photo Library under number XX-33.This tag does not indicate the copyright status of the attached work. A normal copyright tag is still required., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=443729

Bronią atomową nie wprowadzi się pokoju

W związku z rocznicą zrzucenia bomb atomowych na Hiroszimę (6 sierpnia) i Nagasaki (9 sierpnia) Rada Ekumeniczna Kościołów w Austrii wystosowała pilny apel o świat bez broni atomowej. Broń atomowa i związana z nią logika odstraszania stwarzają w najlepszym przypadku „złudne bezpieczeństwo, którego nie wolno mylić z prawdziwym pokojem”, stwierdza oświadczenie Rady opublikowane 5 sierpnia. Podkreślono w nim, że globalna architektura bezpieczeństwa oparta na potencjale całkowitego zniszczenia świata, jest całkowitą iluzją.  

Z jednej strony obecne różnorodne konflikty na świecie pokazały jasno, „jak wielkie w rzeczywistości jest niebezpieczeństwo niekontrolowanego użycia broni masowego rażenia”. Z drugiej strony, obecne wojny po raz kolejny pokazały, że „przemoc nigdy nie zapewniła większego pokoju i bezpieczeństwa”. Uzasadnionej obronie wojskowej muszą zawsze towarzyszyć wysiłki na rzecz rozwiązywania konfliktów bez użycia przemocy.

„Logika odstraszania wojskowego, która oczywiście nie ogranicza się do broni nuklearnej, podważa też podstawy wzajemnego zaufania” – zaznacza oświadczenie. Potrzebna jest fundamentalna zmiana. Użycie broni nuklearnej musi iść w parze z wysiłkami na rzecz zwiększenia zaufania między narodami, stwierdza dokument Rady Kościołów w Austrii. Podkreśla, że „jako chrześcijanie angażujemy się w świat, który opiera się na zasadzie niezbywalnej godności każdej istoty ludzkiej, na prawach człowieka i sprawiedliwości. Prawdziwa wielkość nie objawia się we władzy [militarnej] nad innymi”, ale na tym, aby umożliwić jak największej liczbie ludzi godne życie”.

>>> Badacze pokoju ostrzegają: coraz więcej gotowej do użycia broni nuklearnej

Grupa „Hiroszima” wiedeńskiej Pax Christi oraz Wiedeński Ruch Pokojowy zapraszają na tradycyjne obchody w niedzielę 12 sierpnia. Przy tej okazji wielu wysokiej rangi przedstawicieli świata polityki, Kościołów i społeczeństwa po raz kolejny wyraziło swoje poparcie dla sprawy świata wolnego od broni nuklearnej. Ze strony Kościoła katolickiego wypowiedział się m.in. arcybiskup Wiednia, kardynał Christoph Schönborrn oraz biskupi: Hermann Glettler z Innsbrucku i biskup polowy Werner Freistetter. W imieniu Kościoła ewangelickiego swoje przesłanie przekazali organizatorom m.in. superintendent w Wiedniu pastor Matthias Geist i przedstawiciel wspólnoty Kościoła reformowanego pastor Thomas Hennefeld, a w imieniu Kościoła greckoprawosławnego – metropolita Arseniusz (Kardamakis). Pokojowe zgromadzenie rozpocznie się na placu przed katedrą św. Szczepana, po czym jego uczestnicy przejdą w marszu pamięci ze światłami centralną ulicą Wiednia do kościoła św. Karola.

Wybuch bomby jądrowej w Nagasaki, 9 sierpnia 1945
fot. wikimedia / Charles Levy

Natomiast 9 sierpnia ofiary Hiroszimy i Nagasaki zostaną uczczone podczas wieczornej ceremonii buddyjskiej ze światłami w wiedeńskiej Pagodzie Pokoju.

Szacuje się, że na skutek zrzucenia bomb na Hiroszimę i Nagasaki zginęło ogółem ponad 250 tys. ludzi – głównie w miejscach eksplozji, ale też niekiedy w kilka lat później w wyniku poparzeń i promieniowania.  

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze