Bruksela: Betlejemskie Światło Pokoju w Komisji Unii Europejskiej
Nowi komisarze Unii Europejskiej otrzymali 5 grudnia w Brukseli Betlejemskie Światło Pokoju. Światełko z Groty Narodzenia w Betlejem przekazał 9-letni Matthias Secklehner z Austrii, tegoroczne Dziecko Światła Pokoju.
Według austriackiego dziennika „Oberösterreichische Nachrichten”, komisarz UE Magnus Brunner pochwalił fakt, że 38-letnia tradycja bożonarodzeniowego światła pokoju jest kontynuowana pomimo napiętej sytuacji na Bliskim Wschodzie. Ten „symbol nadziei, solidarności i spójności”, który teraz rozświetla jego biuro, przypomina mu o misji Unii Europejskiej polegającej na utrzymaniu pokoju – powiedział były austriacki minister finansów, a obecnie unijny komisarz ds. spraw wewnętrznych i migracji.
„Przekazanie Światła Pokoju jest czymś wyjątkowym zwłaszcza w czasach takich jak obecne, gdy na całym świecie jest tak wiele konfliktów” – stwierdził starosta kraju związkowego Górnej Austrii Thomas Stelzer, który wraz z delegacją uczestniczył w spotkaniu w Brukseli. „Żyjemy tu w pokoju i wolności, ale to nie jest dane raz na zawsze”, powiedział austriacki polityk dodając, że tego pokoju trzeba nadal strzec.
Światło Pokoju, które w okresie Świąt Bożego Narodzenia podróżuje po całym świecie, jest tradycyjnie zapalane w Betlejem, w Grocie Narodzenia Jezusa. Ze względu na obecną sytuację polityczną w Izraelu, płonącego światełka nie można było przywieźć w tym roku z ogarniętego wojną kraju. Jednak austriaccy harcerze zachowali światło z poprzedniego roku, które w 2023 roku w grocie narodzin Jezusa zapalił 12-letni Pillar Jarayseh i przywieziono samolotem do Wiednia. W kościele pielgrzymkowym Christkindl w Steyr – mieście partnerskim Betlejem – zapalił je 9-letni Matthias Secklehner, tegoroczne „dziecko pokoju”.
>>> Bruksela: Betlejemskie Światło Pokoju w Komisji Unii Europejskiej
Również choinka w Parlamencie Europejskim – w tym roku po raz 27. – pochodzi z Austrii. Wysoka na 4,2 m, 17-letnia jodła kaukaska wyrosła w gospodarstwie ekologicznym. „Zwłaszcza w tych gorączkowych i niespokojnych czasach choinka powinna nam przypominać, że Adwent to czas kontemplacji i refleksji i że możemy z niego zaczerpnąć nowe siły” – podkreślił poseł do Parlamentu Europejskiego ÖVP Alexander Bernhuber, który przygotował choinkę. Podczas uroczystości przekazania światła Betlejemskiego poświęcił ją ks. Altmann Wand z Dolnej Austrii
Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło po raz pierwszy w 1986 roku z inicjatywy radia ORF Górnej Austrii. „Matką” tego pomysłu jest austriacka artystka Ada Brandstetter, która w tymże roku zaproponowała, aby w Wigilię Bożego Narodzenia rozgłośnia podziękowała specjalnym światełkiem wszystkim sponsorom uczestniczącym w popularnej od lat w Austrii akcji pomocy niewidomym „Światło w ciemności”. Stąd narodził się nowy pomysł – światła pokoju z Betlejem, co dziś jest już nieodłącznym zwyczajem bożonarodzeniowym w ponad 30 krajach.
Wśród mieszkańców Austrii obie akcje: Betlejemskie Światło Pokoju, a nade wszystko starsza od niej, bo licząca już 80 lat, „Licht ins Dunkel” („Światło w ciemności”) cieszą się wielką popularnością. Reklama w telewizji i wielkie plakaty tych kampanii należą do stałych elementów czasu Adwentu.
Od 1986 roku po światło pokoju jechała delegacja z Górnej Austrii. Ogień od lampy oliwnej, wiszącej w Grocie w Betlejem nad srebrną gwiazdą, oznaczającą miejsce narodzenia Jezusa, zapalało dziecko z Górnej Austrii wyróżnione nie tylko za dobrą naukę, ale też i aktywność społeczną. Tegoroczne „dziecko pokoju”, 9-latek Matthias Secklehner, został wyróżniony za to, że w tak młodym wieku potrafił udzielić pierwszej pomocy rannej turystce.
Zwyczaj zapalenia Betlejemskiego Światła Pokoju w wieczór wigilijny przeniósł się z czasem do ponad 30 krajów, nie tylko w Europie, ale także w USA i krajach Ameryki Południowej. Od lat wiozą go do siebie organizacje skautowskie po ekumenicznej uroczystości rozesłania w Wiedniu , w tym roku 14 grudnia. Polscy harcerze przyjmują Betlejemskie Światło Pokoju od swoich kolegów ze Słowacji. Uroczyste przekazanie odbywa się w kaplicy na zakopiańskiej Głodówce.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |