zdj poglądowe, fot. PAP/Paweł Kula

Bruksela: Międzynarodowa Konferencja Szefów Kapelanów Wojskowych

W Brukseli odbyła się Międzynarodowa Konferencja Szefów Kapelanów Wojskowych IMCCC (International Military Chiefs of Chaplains Conference). W konferencji wzięli udział przedstawiciele duszpasterstw wojskowych rzymskokatolickiego, prawosławnego oraz ewangelickiego z Polski. Rzymskokatolicki Ordynariat Polowy reprezentował ks. płk Grzegorz Przewrocki, kapelan pełniący posługę w polskich przedstawicielstwach wojskowych w Brukseli, Mons (Belgia), Brunssum (Holandia) oraz Gailenkirchen (Niemcy).

Jak podkreślił kapelan tematem przewodnim była rola dialogu światopoglądowego w pokoju na świecie. – Podjęto kwestie znaczenia wolności myśli, sumienia i religii w Europie i poza nią w perspektywie dialogu światopoglądowego dla globalnego pokoju, roli państwa w dialogu, szacunku praw człowieka, uwzględnienia wszystkich uczestników dialogu, niezależnie czy należą do mniejszości czy do większości, zrozumienia potencjalnych barier dotyczących języka, niepełnosprawności, praktyk kulturowych czy płci, przejrzystości działań, stabilnego porządku świata oraz roli Europy i Belgii, a także zarządzania przekonaniami religijnymi i filozoficznymi – wskazywał ks. płk Przewrocki.

>>> Ukraina: kapelan na linii frontu [MISYJNE DROGI]

Jak podkreślił w ostatnim dniu konferencji, przed galą kończącą zaprezentowane zostały przez kilka państw wystawy pod wspólnym tytułem „Rola kapelanów wojskowych w Europie w okresie Zimnej wojny 1945–1989”. Zainteresowaniem cieszyła się wystawa przygotowana przez Ordynariat Polowy w Polsce, której towarzyszyła 40-stronicowa książeczka opatrzona przedmową biskupa polowego Wiesława Lechowicza. Na planszach przypomniano historię powstania Generalnego Dziekanatu, przymusową służbę wojskową dla alumnów seminariów duchownych, a także przywrócenie Ordynariatu Polowego w Polsce w 1991 r.

IMCCC historia powstania

Inicjatywa specjalnego międzynarodowej konferencji dla kapelanów wojskowych zrodziła się w 1990 r. w biurze kapelana dowództwa wojsk amerykańskich w Europie. Jej celem było i jest zapewnienie forum dialogu w celu zwiększenia interoperacyjności między kapelanami państw NATO, ułatwienia wzajemnego wsparcia oraz zapewnienia profesjonalnej opieki duszpasterskiej wszystkim siłom sojuszniczym w warunkach bojowych lub kryzysowych.

Spotkanie, które odbyło się w 1990 r. po raz pierwszy zgromadziło szefów kapelanów z 12 krajów Sojuszu. Druga konferencja odbyła się w 1991 r. w Lubece. Podczas tej konferencji uczestnicy dyskutowali nad rozszerzeniem forum o kraje byłego Układu Warszawskiego. Węgry, Rumunia, Czechosłowacja i Polska wysłały wtedy swych obserwatorów.

>>> Czy rząd zlikwiduje funkcję wojskowych kapelanów?

Konferencja w Rzymie w 1992 r. była pierwszą zorganizowaną poza Niemcami. Była ona sponsorowana przez USEUCOM i współorganizowana przez Ministerstwo Obrony Włoch. Ten model, w którym USEUCOM jest sponsorem i współgospodarzem, a ministerstwo obrony kraju, w którym odbywa się konferencja, służy jako współgospodarz, był kontynuowany podczas kolejnych konferencji.

W 2003 r. tytuł konferencji został ostatecznie ustalony na „International Military Chiefs of Chaplains Conference”. IMCCC jest obecnie największym na świecie corocznym spotkaniem wojskowych przywódców religijnych. Dzięki tym spotkaniom zwiększa się możliwość współpracy i wzajemnego poznania duszpasterzy różnych wyznań. Kapelani wspólnie modlą się też w intencji pokoju oraz sił zbrojnych, poznają kulturę i zwyczaje oraz mają możliwość spotkania się z dowódcami armii z różnych stron świata. Polska dwukrotnie była gospodarzem IMCCC. Pierwsze z nich odbyło się w 1995 r. w Warszawie, a drugie w 2019 r. w Krakowie. W tym roku gospodarzem konferencji była Belgia.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze