Fot. cathopic

Bułgaria: Kościół prawosławny rozpoczął przygotowania do warzenia krzyżma

Patriarcha bułgarski Daniel przewodniczył 23 marca w Sofii obrzędowi przygotowania warzenia krzyżma (mirry), które nastąpi w Wielki Czwartek. Oprócz zwierzchnika Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego – Patriarchatu Bułgarskiego (BKP-PB) w uroczystości wzięli udział m.in. metropolita warneński i welikopresławski Jan, przewodniczący Komisji Synodalnej ds. Warzenia Krzyżma bp Gerasim i hieromnich Dozyteusz (Udrew) – główny technolog tego obrzędu oraz liczni duchowni stołeczni.

W tym roku święto Zmartwychwstania Pańskiego w chrześcijaństwie wschodnim i zachodnim wypada w tym samym dniu – 20 kwietnia.

Przygotowania do warzenia mirry rozpoczęły się w tzw. mirotece, czyli w miejscu przechowywania jej w Izbie Synodalnej BKP-PB. Patriarcha odprawił tam obrzęd poświęcenia wody, po czym odmówił modlitwę o pomyślne rozpoczęcie przygotowań do tego rytuału. Następnie składniki przyszłego krzyżma zostaną przeniesione w uroczystość Wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy (czyli w prawosławną Niedzielę Palmową 13 kwietnia) do przedsionka katedry patriarszej św. Aleksandra Newskiego i tam w Wielkim Tygodniu odbędzie się właściwa ceremonia warzenia krzyżma. Będzie temu towarzyszyć nieustanne czytania Pisma Świętego, nastęnie w Wielki Czwartek patriarcha pośwęci przygotowaną już mirrę.

>>> Bułgaria: w Sofii zbezczeszczono grób patriarchy Neofita

Uroczystość 23 marca, gdy prawosławie świętuje Niedzielę Adoracji Krzyża (Krestopokłonna), rozpoczęła się od przygotowania i zmieszania ponad 40 składników przyszłego krzyżma, m.in. olejków z oliwek, białego wina, kadzidła, olejków różanego, fiołkowego, bergamotowego, z goździków, kardamonu, gałki muszkatołowej, balsamu, i wielu innych.

Mirrę mogą przygotowywać tylko autokefaliczne, czyli w pełni niezależne Kościoły prawosławne, i to jedynie ich zwierzchnicy lub wyjątkowo upoważnieni przez nich biskupi. Ale nie wszystkie Kościoły samodzielne są uprawnione do warzenia krzyżma, np. Patriarchat Jerozolimski po mirrę musi jeździć do Konstantynopola. Tego świętego oleju używa się przy udzielaniu niektórych sakramentów, np. chrztu i bierzmowania, przy święceniu biskupów i kapłanów, ale też np. w czasie konsekracji nowych świątyń. Ponieważ przy wszystkich tych okazjach zużywa się stosunkowo niewiele krzyżma, jego zapas (rozsyłany do wszystkich eparchii [diecezji] proporcjonalnie do ich wielkości) starcza na kilka lat i warzenie nowej mirry odbywa się zwykle co 6-7 lat. W Kościele bułgarskim obecny obrzęd będzie dziewiątym z kolei od czasu ostatecznego uznania jego autokefalii przez Konstantynopol w 1945 r. Poprzednie odbywały się w latach 1950, 1961, 1974, 1988, 1995, 2002, 2009 i 2018.

>>> Bułgaria: nowy patriarcha objął urząd

W Ormiańskim Kościele Apostolskim krzyżmo przygotowuje się raz na 7 lat w czasie specjalnego nabożeństwa, przeznaczonego tylko na ten obrzęd. Bardzo ważnym i obowiązkowym jego elementem jest dodanie do nowo warzonej mirry pozostałości poprzedniej, co ma symbolizować ciągłość tradycji. Kościół wierzy, że w ten sposób używane obecnie krzyżmo zawiera w sobie cząstkę tego pierwszego, sprowadzonego na ziemie ormiańskie przez apostołów, uważanych za ewangelizatorów dzisiejszej Armenii: świętych: Judę Tadeusza i Bartłomieja.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze