epa05600829 Migrants wait to board a bus during their evacuation, next to the makeshift camp ‚the Jungle’ as its dismantling begins in Calais, France, 24 October 2016. The camp holding more than 7,000 migrants will start being dismantled, a process that shall take a week according tho the French authorities. EPA/THIBAULT VANDERMERSCH Dostawca: PAP/EPA.

Bułgaria: protest w największym ośrodku dla migrantów

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Około 1 tys. migrantów protestowało w największym ośrodku dla migrantów w Bułgarii, w południowo-wschodnim mieście Charmanli niedaleko granicy z Turcją. Według bułgarskiego MSW protest rozpoczęła ok. 300-osobowa grupa Afgańczyków.

Afgańczycy domagali się przewiezienia na zachodnią granicę z Serbią, skąd mogliby kontynuować drogę na Zachód, do Niemiec. Do protestujących przyłączyli się inni mieszkańcy ośrodka, niezadowoleni z warunków pobytu i jakości żywności.

Według przedstawicieli bułgarskiego Komitetu Helsińskiego na miejscu, często dochodzi do konfliktów między Afgańczykami i innymi mieszkańcami ośrodka; stale panuje tam napięta sytuacja.

Część protestujących wyszła poza ogrodzenie ośrodka, który szybko został okrążony przez liczne oddziały policji i żandarmerii. Po kilku godzinach negocjacji z udziałem policji, kierownictwa ośrodka i miejscowych władz protestujących uspokojono. Wrócili oni do ośrodka.

Według władz nie doszło do starć. Dziennikarze nie mają jednak wstępu do centrum i nie mogli tego zweryfikować w rozmowach z migrantami.

Ośrodek w Charmanli jest największym w kraju. Obecnie przebywa w nim 3800 osób, z których około połowa to Afgańczycy. Wszyscy traktują Bułgarię jak krótkotrwały punkt tranzytowy i chcą szybko wyjechać na Zachód. Od lata jest to niemożliwe, gdyż Serbia szczelnie zamknęła swą granicę. Doprowadziło to do przeludnienia w ośrodkach. Bułgarskie władze pilnie rozbudowują centra dla migrantów i tworzą nowe mimo protestów ludności.

W ubiegły piątek do protestów doszło w Sofii, Burgas, Warnie i Jambole. Od września także w Charmanli kilkakrotne wybuchały protesty. Mieszkańcy miasta domagają się zamknięcia ośrodka i przeniesienia migrantów bliżej granicy.

Według oficjalnych statystyk MSW od początku roku do Bułgarii przedostało się ok. 16 tys. nielegalnych migrantów. Większość z nich utknęła w kraju. Tylko w ostatnich dwóch dniach zatrzymano 108 osób, w tym ośmiu przemytników.

Z Sofii Ewgenia Manołowa

PAP (man/ jhp/ ro)

fot. PAP/EPA/THIBAULT VANDERMERSCH

Bułgaria: protest w największym ośrodku dla migrantów
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze