fot. Piotr Łysakowski/Poznańskie Środowisko Tradycji Katolickiej

W Bydgoszczy biskup przewodniczył nieszporom dla Wspólnoty Wiernych Tradycji Łacińskiej

„Obecna w sercu Kościoła, dla którego stanowi wzór wiary i miłości” – mówił o Maryi bp Krzysztof Włodarczyk, który przewodniczył w bydgoskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa uroczystym nieszporom w święto Matki Bożej Różańcowej.

Modlitwa została zainicjowana przez Wspólnotę Wiernych Tradycji Łacińskiej „Salus Populi Romani”. – Kierujemy nasze spojrzenie ku Bogurodzicy Dziewicy. To w Niej objawia się najpełniej to, kim jest Jezus Chrystus – mówił w czasie homilii bp Krzysztof Włodarczyk.

Różaniec – modlitwa kontemplacyjna

Święto Matki Bożej Różańcowej stało się również okazją do przywołania listu apostolskiego Jana Pawła II „Rosarium Virginis Mariae”. Ojciec Święty podkreśla w nim, że właśnie różaniec jest modlitwą kontemplacyjną. – Mamy dwadzieścia ikon Boga, przed którymi trzeba się zatrzymać. Skoro różaniec, to skrócona lub praktyczna Ewangelia, należy zdobyć mądrość jej kontemplowania. Połączyć ją z życiem osobistym, by faktycznie był skałą życia i przemieniał człowieka – mówił.

>>> Liturgia trydencka. Przemawia ciszą [MISYJNE DROGI]

Po liturgii biskup poświęcił obraz Matki Bożej „Salus Populi Romani”, który został wykonany przez Rafała Czwichockiego. Wizerunek rozpoczął peregrynację po domach wiernych z duszpasterstwa tradycji łacińskiej.

Nie tylko „msza po łacinie”

Duszpasterstwo skupia ludzi korzystających z liturgii sprawowanej według ksiąg sprzed reform Soboru Watykańskiego II. Msze Święte w tzw. klasycznym rycie rzymskim są odprawiane w kościele NSPJ w Bydgoszczy w każdą niedziele o godz. 14.00, w pierwsze środy i czwartki miesiąca o godz. 19.30 i w pierwsze piątki oraz soboty miesiąca o godz. 6.00.

Cechami charakterystycznymi wspólnoty są m.in.: kult eucharystyczny, pobożność maryjna, duch wynagrodzenia Bogu za grzechy, pielęgnowanie praktyki postnej, kultywowanie tradycyjnych wartości rodzinnych i społecznych.

Obrazek poglądowy z warsztatów liturgicznych „Ars Celebrandi” w Licheniu, fot. Paweł Kucharski TRAVart.

W jedności z Kościołem

Opiekun wspólnoty, ks. Adam Rożniakowski zaznaczył, że wizyta biskupa miała na celu podkreślenie duchowej i formalnej jedności Wiernych Tradycji Łacińskiej z diecezją i całym Kościołem. – Jesteśmy wspólnotą, która pielęgnuje nie tylko liturgiczny skarb Kościoła, ale całą Jego tradycję, spuściznę, którą wieki nazwały christianitas – dodał duchowny.

>>> Papież potwierdził prawo Bractwa św. Piotra do sprawowani liturgii tradycyjnej

Wspólnota liczy około 200 wiernych, którzy systematycznie uczestniczą w niedzielnych Mszach (dominicantes i communicantes sięgają 95%) oraz przystępują do sakramentu pokuty i pojednania. – Z wielką wdzięcznością za twoją dobroć i przychylność dla nas, za to, że ponosisz również ofiary i znosisz cierpkie słowa, chcę wyrazić zapewnienie o naszej modlitwie za Ciebie. Dziękujemy i prosimy, bądź nam pasterzem, biskupem i ojcem – dodał ks. Rożniakowski, kierując słowa do bp. Włodarczyka.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze