epa05932859 Pope Francis reacts to an Egyptian woman as she welcomes him with flowers at Cairo airport as Egyptian Prime Minister Sherif Ismail (R) looks on, in Cairo, Egypt, 28 April 2017. Pope Francis is on a two-day visit to Egypt and will meet with Egyptian President Abdel Fattah al-Sisi, head of the Coptic Orthodox Church Pope Tawadros II, and Grand Imam of al-Azhar Ahmed al-Tayeb. As well as holding a mass in the Air Defense Stadium north-east of Cairo. EPA/SOLIMAN OTEIFI Dostawca: PAP/EPA.

To była podróż jedności i braterstwa

W Niedzielę Palmową w Egipcie doszło do zamachu na kościół. Zginęło prawie 50 osób, a ponad sto zostało rannych. Papież Franciszek nie zmienił jednak planów i poleciał do Kairu, aby dodać otuchy prześladowanym chrześcijanom.

Choć trwająca ponad dobę papieska wizyta miała na celu przede wszystkim okazanie solidarności chrześcijanom, padającym ofiarami zamachów dokonywanych przez terrorystów z Państwa Islamskiego, to jednak nie był to cel jedyny. Już w pierwszych godzinach pobytu Franciszka w Egipcie można było dostrzec ekumeniczny oraz międzyreligijny wymiar pielgrzymki. Publicyści zwracają uwagę na gest wyciągnięcia ręki do islamu.

W piątek papież wygłosił przemówienie na uniwersytecie muzułmańskim Al-Azhar, gdzie zorganizowano międzynarodową konferencję na temat pokoju. Ojciec Święty mówił, że obowiązkiem liderów religijnych jest sprzeciw wobec wszystkich form przemocy i nienawiści. Podkreślał, że przemoc jest „zaprzeczeniem wszelkiej autentycznej religijności”. Dodał też: „Pokój jest święty i żadna przemoc nie może być popełniana w imię Boga, ponieważ zbezcześciłaby Jego imię”.

fot. EPA/L’OSSERVATORE ROMANO

Serdeczne przywitanie Franciszka oraz imama Ahmada al-Tayeba jest dla mnie symbolem tej wizyty. Papież kolejny raz pokazuje, jak powinny wyglądać relacje między ludźmi, bez względu na ich przekonania religijne. Papież rozpoczął i zakończył swoje przemówienie po arabsku: Al Salamò Alaikum! – Pokój wam!

Papież spotkał się również z władzami Egiptu. Zwracał uwagę, że kraj ten buduje pokój i jednocześnie zwalcza terroryzm. Nie zabrakło tematu uchodźców, który od samego początku pontyfikatu jest dla Franciszka jednym z najważniejszych. Ojciec Święty dziękował administracji Egiptu za okazanie pomocy uchodźcom z Sudanu, Erytrei, Syrii i Iraku. 

Franciszek odwiedził też siedzibę patriarchatu Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego, gdzie spotkał się z jego zwierzchnikiem Tawadrosem II. Razem z nim był w kościele koptyjskim, gdzie w grudniu ubiegłego roku w zamachu przeprowadzonym przez Państwo Islamskie zginęło 29 osób. Papież oddał hołd ofiarom.

fot. EPA/MOHAMED HOSSAM

Drugiego dnia wizyty papież odprawił Mszę św. w pilnie strzeżonej bazie lotnictwa wojskowego pod Kairem. Zgromadziło się tam około 20 tysięcy osób. Obecni byli katoliccy i ortodoksyjni koptowie, a także grupa muzułmanów. W homilii Franciszek powiedział: „jedynym ekstremizmem dopuszczalnym dla wierzących jest radykalizm miłości. Wszelkie inne ekstremizmy nie pochodzą od Boga i Jemu się nie podobają” – podkreślił.

Ojciec Święty nazwał tę wizytę „podróżą jedności i braterstwa”. I nie chodzi tylko o jedność i braterstwo z prześladowanym Kościołem. Franciszek w swoim przesłaniu zawsze uwypukla to, co uniwersalne, pokazując tym samym, że Ewangelia nie jest przesłaniem tylko dla osób ochrzczonych. Ona musi być i jest przekazem pokoju dla wszystkich ludzi. 

fot. PAP/EPA/SOLIMAN OTEIFI

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze