C.S. Lewis na trzecie tysiąclecie. Premiera książki
Czy trzecie tysiąclecie powinno napawać nas optymizmem czy pesymizmem? Niewielu pisarzy i myślicieli XX wieku tak przejrzyście jak C.S. Lewis uchwyciło sens współczesności, wynikający z niespełnionej obietnicy oświecenia. Peter Kreeft, jeden z najznamienitszych znawców Lewisa, wydobywa istotę jego myśli o schyłku zachodniej cywilizacji i sposobach jej odnowy.
Zdaniem Kreefta Lewis, zwłaszcza jako autor Końca człowieczeństwa, jest prorokiem na nasze czasy. Wychodząc od tej ważnej książki, Kreeft podsumowuje jego historiozofię i z jej punktu widzenia ocenia obecną epokę, bezlitośnie obnażając jej moralny upadek i wskazując, że prawdziwa wojna toczy się na płaszczyźnie duchowej. Następnie przedstawia obronę Prawa Naturalnego (czyli obiektywnych wartości) jako koniecznego warunku przetrwania naszej cywilizacji, zestawia 20 alternatywnych względem niej, obalonych przez Lewisa poglądów, a potem rozwija pełną nadziei konkluzję Końca człowieczeństwa, proponując nową, pełniejszą wizję ludzkości.
Wnikliwe refleksje Kreefta na temat myśli Lewisa pozwalają głębiej zastanowić się nad wszechobecnym pytaniem naszych rozpaczliwych czasów: co dalej? Niniejsza książka, tak jak Koniec człowieczeństwa Lewisa, adresowana jest do wszystkich ludzi dobrej woli i zdrowego rozsądku, którzy w tej mrocznej epoce szukają światła i nadziei.
Recenzja wideo Małgorzaty Madej
Opinie
Peter Kreeft sugestywnie unaocznia stan cywilizacji zachodniej, która znajduje się nad przepaścią. Jeżeli są podstawy, żeby zachować nadzieję, a także poczucie humoru (jak C.S. Lewis), to dlatego, że najlepsze szczęśliwe zakończenia są niespodziewane.
– dr hab. Tomasz Garbol, Ośrodek Badań nad Literaturą Religijną (KUL)
Ta książka to prawdziwa uczta. Jeden z największych chrześcijańskich apologetów, pisarzy i myślicieli ubiegłego stulecia w omówieniu jednego z najlepszych jego współczesnych następców. Peter Kreeft, profesor filozofii z Boston College, wtajemnicza nas w myśl i spuściznę wielkiego oksfordczyka. […] Pisma konserwatywne pilnie odnotowują niszczące skutki świeckiego humanizmu, ujawniając i krytykując jego braki. Sześć treściwych esejów składających się na tę książkę wskazuje drogę wyjścia z duchowego, kulturowego i intelektualnego bagna, w którym się znaleźliśmy. Warto, by prorocka wizja i wnikliwa ocena Lewisa dotarła do nowego pokolenia czytelników. Ta książka jest na to doskonałym sposobem.
– Bill Muehlenberg, autor bloga CultureWatch
O autorze
Dr Peter John Kreeft (ur. 1937) jest profesorem filozofii w Boston College i The King’s College, autorem wielu książek, a także popularnym pisarzem zajmującym się filozofią, teologią chrześcijańską, a zwłaszcza apologetyką rzymskokatolicką. Wraz z Ronaldem K. Tacellim, SJ, sformułował także „Dwadzieścia argumentów za istnieniem Boga”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |