Caritas: 8 mln Syryjczyków bez pomocy humanitarnej

Blisko 8 milionów mieszkańców spośród 13 milionów Syryjczyków wciąż pozostaje bez podstawowej pomocy humanitarnej – mówi szef zespołu prasowego Caritas Polska Robert Kazimierski, przed prezentacją raportu o sytuacji mieszkańców w Syrii.

Dodał, że po raz pierwszy raport zostanie zaprezentowany na konferencji prasowej w Centrum Caritas Polska w Warszawie w najbliższy czwartek, 21 czerwca ze specjalnym udziałem abpa Josepha Tobji, duchownego Kościoła maronickiego z Aleppo.

Szef zespołu prasowego Caritas Polska Robert Kazimierski poinformował, że raport zawiera aktualne dane na temat bieżących problemów dotykających mieszkańców Syrii, a w szczególności Aleppo. Porusza m.in. kwestie zdrowotne, ekonomiczne, związane z mieszkalnictwem oraz edukacją dzieci, powołując się na konkretne liczby dotyczące sytuacji przed i w czasie wojny.

Dodał, że wojna pozbawiła dzieci edukacji, bo nie siedzą w szkołach, tylko chodzą po ulicach i to jest duży problem związany z bezpieczeństwem. „W mediach nie słyszymy o tym, bo znieczuliliśmy się na Syrię. Tak naprawdę musi być atak chemiczny, żeby media o tym mówiły” – podkreślił Kazimierski. „Raport pokazuje bieżącą sytuację w Syrii i trochę przypomina o tym, że tam bardzo źle się dzieje, bo działania wojenne, może nie są tak spektakularne, ale katastrofa humanitarna wisi w powietrzu” – zaznaczył.

Syryjskie dzieci na ulicach Aleppo. Fot. EPA/AREF TAMMAWI

Ponadto – jak podkreślił Kazimierski – raport prezentuje odpowiedź Caritas Polska na opisane problemy, przedstawiając działania podejmowane w Syrii, a także w Polsce. „Czołowym programem pomocowym Caritas Polska w regionie jest Rodzina Rodzinie. Oprócz niego prowadzi szereg projektów rozwojowych, mających na celu przywrócenie normalnych warunków życia i rozwój przedsiębiorczości. Raport szczegółowo opisuje wszystkie projekty. Od stycznia 2018 roku pomoc świadczona jest za pośrednictwem Hope Center, ośrodka monitorującego z siedzibą w Aleppo, który jest głównym i wiarygodnym źródłem informacji na temat sytuacji w Syrii. Dzięki pracownikom ośrodka Caritas Polska na bieżąco monitoruje potrzeby syryjskich rodzin” – powiedział Kazimierski.

„Wojna w Syrii trwa od 2011 roku. Brutalny konflikt pochłonął już pół miliona ludzkich istnień. Ludzie uwięzieni w oblężonych miastach, bez środków do życia, odcięci od pomocy przeżywali dramat, na który świat się znieczulił. Dziś na terenach objętych działaniami zbrojnymi mieszka 8,2 mln osób, które żyją w bezpośrednim zagrożeniu życia” – powiedział Kazimierski.

Poinformował jednocześnie, że podczas konferencji prasowej poświęconej prezentacji raportu o sytuacji w Syrii, komentarz wygłosi abp Joseph Tobji z Aleppo. Podzieli się on informacjami z rozmów z osobami, które otrzymują pomoc. Będzie również okazja do wysłuchania pracowników Hope Center, na co dzień spotykających się z trudnym życiem mieszkańców Aleppo.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze