fot. EPA/Attila Balazs

Caritas cały czas rozwija pomoc dla uchodźców

Nowy punkt pomocy dla obywateli Ukrainy uruchomiła w Kielcach Caritas. Oprócz niezbędnych produktów uchodźcy mogą tam otrzymać wsparcie w zakresie pomocy prawnej, psychologicznej i szkoleń zawodowych. Koordynatorzy punktu planują także prowadzenie kursów języka polskiego. Do Ukrainy wysłano już ok. 20 transportów z darami.

Pracę punktu przy ul. Wiśniowej w Kielcach koordynują Mirosława i Oleg Sakajew, którzy do Kielc przyjechali z trojgiem dzieci ze Lwowa.

„Nie chcieliśmy siedzieć bezczynnie, a ponieważ znamy polski, ukraiński i rosyjski zaoferowaliśmy w Caritas naszą pomoc przy koordynowaniu pomocy dla naszych obywateli. Każda osoba korzystająca ze wsparcia jest rejestrowana i dopiero potem wydawana jest jej pomoc. Obecnie potrzebujemy najbardziej żywności, artykułów higienicznych i chemicznych” – powiedział PAP Oleg Sakajew.

>>> Jak Polacy oceniają pomoc Kościoła po wybuchu wojny w Ukrainie?

Współpraca

Zaznaczył, że poza wydawaniem produktów wolontariusze pracujący w punkcie udzielają także informacji m.in. o możliwości zakwaterowania. „Żona będzie też prowadzić kurs języka polskiego, obecnie kompletujemy grupę chętnych” – zaznaczył.

Fot. PAP/Rafał Guz

Ks. Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej poinformował, że dotychczas punkt prowadzony przez Caritas działał w Centrum Integracji Społecznej przy ul. Wesołej 54, jednak tam warunki były dość skromne. Nowy lokal użyczyło Caritasowi miasto Kielce. Kolejny punkt pomocy uchodźcom z Ukrainy, którego pracę będzie koordynował samorząd Kielc przy współpracy z Caritas, zostanie uruchomiony przy ulicy Turystycznej.

Punkt będzie czynny od poniedziałku do piątku od godz. 10 do 17 oraz w soboty od godz. 10 do 14.

– Szacunkowo przyjmuje się, że w województwie świętokrzyskim przebywa obecnie ok 25 – 27 tys. uchodźców, z tego 4 tys. mieszka w pensjonatach i domach wczasowych wynajętych przez wojewodę. Pod koniec miesiąca ta liczba będzie bardziej precyzyjna, kiedy zakończy się nadawanie numerów Pesel. Przenosząc te dane na teren diecezji, możemy szacować, że w diecezji kieleckiej przebywa ok. 20 tys. uchodźców – ocenia ks. dr Stanisław Słowik, dyrektor Caritas kieleckiej.

Stan obecny

Obecnie w obiektach diecezjalnych i Caritas kieleckiej przebywa ok. 170 osób z pełnym utrzymaniem. Do końca miesiąca jest zatwierdzona dopłata dla prywatnych rodzin i najmu prywatnego po 40 zł za osobodzień. Coraz więcej osób podejmuje pracę na terenie gmin. Będą one mogły opłacać swoje utrzymanie. Jednak osoby niepełnosprawne i mało zaradne będą oczekiwały pomocy.

Ofiary na pomoc dla pokrzywdzonych wojną na Ukrainie wpłaciło 267 parafii i wspólnot w kwocie 1 438 000 zł. Jak informuje ks. Słowik, od początku konfliktu wysłano z diecezji kieleckiej, przy wsparciu i udziale parafii ok. 18-20 transportów z zawartością ok. 25-30 ton darów. Małe transporty trafiają głównie do mniejszych miejscowości i były one przygotowane w znacznym stopniu według przesłanych list zapotrzebowania.

Fot. Justyna Nowicka

Równocześnie Caritas kielecka rozpoczyna akcję zbierania zgłoszeń na uczestnictwo w kursach języka polskiego oraz w kursach zawodowych dla poszukujących pracy. Kursy i poradnictwo oferowane są bezpłatnie. Zgłoszenia należy kierować do Caritas diecezjalnej. W przypadku zebrania grupy powyżej 20 osób i dostępności sali – kurs może być zorganizowany poza Kielcami. Caritas kielecka zachęca także duszpasterzy diecezji kieleckiej do pomocy w organizacji świąt wielkanocnych dla prawosławnych i grekokatolików, którzy świętują je 24 kwietnia.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze