Caritas: SARS-CoV-2 to wirus biedy
Według najnowszych danych Banku Światowego kryzys spowodowany pandemią koronawirusa znacznie powiększył liczbę osób żyjących w skrajnym ubóstwie. Jest ich obecnie na całym świecie co najmniej 100 milionów, czyli dwa razy więcej niż prognozowano zanim pojawił się SARS-CoV-2.
Caritas Internationalis ostrzega, że konsekwencje gospodarcze i społeczne pandemii koronawirusa mogą być znacznie poważniejsze niż jedynie zdrowotne. – Lekarze na całym świecie pracują nad wynalezieniem szczepionki. Pytanie, czy politycy i my wszyscy jesteśmy tak samo zdeterminowani, aby znaleźć szczepionkę na wirusa, który pożera ludzkość, czyli na obojętność? – zauważa w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego rzeczniczka Caritas Internationalis Marta Petrosillo.
>>> Szef WHO: mamy nadzieję, że pandemia skończy się w ciągu dwóch lat
– Umorzenie długów krajów ubogich oraz globalne zawieszenie broni to obecnie priorytety. Bardzo istotne jest również zniesienie sankcji, które obciążają Bliski Wschód. Następnym krokiem jest zintensyfikowanie pomocy humanitarnej i zagwarantowanie wszystkim potrzebującym opieki zdrowotnej. Szacuje się, że pod koniec roku może być aż o 121 milionów ludzi głodujących więcej niż w roku ubiegłym. Bieda i głód to nie jedyne problemy. Trudności w dostępie do edukacji spowodowane obostrzeniami antypandemicznymi, mogą mieć fatalne konsekwencje w przyszłości. Na całym świecie tysiące dzieci nie chodzi do szkoły. To wyklucza, zwłaszcza w państwach biednych, budowanie lepszej przyszłości, a w rezultacie pogłębia głód i przemoc. Izolacja doprowadziła także do zwiększania ryzyka wykorzystywania dzieci, odnotowaliśmy np. znaczny wzrost liczby małżeństw nieletnich. To także konsekwencja zamknięcia szkół. Stąd ich jak najszybsze bezpieczne otwarcie jest obecnie priorytetem – powiedziała papieskiej rozgłośni Marta Petrosillo.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |