Fot. Justyna Nowicka/Misyjne Drogi/misyjne.pl

Caritas Internationalis wybiera nowe władze

Audiencją u papieża Franciszka rozpoczyna się dziś w Rzymie zgromadzenie generalne Caritas Internationalis. W zgromadzeniu, które potrwa do 16 maja, uczestniczy 400 delegatów ze 150 krajów świata. Ważnym punktem obrad będzie wybór nowego kierownictwa tej organizacji: zostanie wybrany nowy przewodniczący, sekretarz generalny, skarbnik, a także zarząd i rada przedstawicielska (Representative Council). Zgromadzenie ogólne Caritas Internationalis odbywa się co cztery lata, w tym roku pod hasłem „ Wkroczyć na nowe drogi braterstwa”.

Jednym z tematów dyskusji będzie lepsza współpraca między poszczególnymi organizacjami Caritas. W 200 krajach świata i terytoriach działają 162 oddziały międzynarodowej Caritas. Na zgromadzeniu w Rzymie będą obecni przedstawiciele Caritas rożnych krajów w charakterze obserwatorów, a także goście z Watykanu.

Zgromadzenie generalne rozpocznie się 11 maja audiencją u papieża Franciszka. Następnego dnia poranne sesje obejmują dyskusję panelową na temat „globalnych wyzwań świata i roli Caritas” z udziałem watykańskiego „ministra spraw zagranicznych” abp. Paula Richarda Gallaghera oraz przewodniczącego Światowego Komitetu Żywnościowego ONZ Gabriela Ferrero y de Loma-Osor.

>>> Włochy: podrobione buty znanych marek zostały przekazane Caritas na rzecz potrzebujących

Wybory nowego kierownictwa

Wybory nowego kierownictwa Caritas Internationalis (CI) odbędą się w najbliższy weekend. Według doniesień mediów, wśród kandydatów na następcę przewodniczącego światowej Caritas kard. Luisa Antonio Tagle są: kard. Soane Mafi z Tonga, arcybiskup Tokio Tarcisio Kikuchi, maronicki arcybiskup Trypolisu w Libanie Joseph Soueif oraz przewodniczący Caritas na Bliski Wschód i Afrykę Północną (MONA) Gabriel Hatti. Kandydatami na szefa Sekretariatu Generalnego są: argentyńska ekspertka ekonomiczno-społeczna Cristina Calvo, szefowa programu ds. demokracji, społeczeństwa i nowych gospodarek na Uniwersytecie w Buenos Aires i doradca Caritas Ameryki Łacińskiej, oraz szef Caritas Szkocji i były dyrektor projektów humanitarnych w CI Alistair Dutton.

W listopadzie ubiegłego roku papież Franciszek zaskakująco odwołał całe kierownictwo Caritas Internationalis i komisarzem nadzwyczajnym mianował świeckiego Włocha Piera Francesco Pinellego. Nastąpiło to po ocenie biura Caritas Internationalis w Rzymie, które liczy zaledwie kilkudziesięciu pracowników. Według doniesień medialnych mówiono o atmosferze mobbingu.

fot. Caritas Polska

Nowe narzędzia zarządzania i kierownictwa

Pod koniec listopada Pinelli powiedział, że w najbliższych miesiącach planowane jest „zaproponowanie i wprowadzenie nowych narzędzi zarządzania i kierownictwa” dla centrali CI. Watykan wyraźnie stwierdził, że złe zarządzanie finansami nie było tłem procesu reformy, ale na pierwszym planie były kwestie statutowe i kierownictwa w Sekretariacie Generalnym. W styczniu tymczasowy komisarz nadzwyczajny przywrócił większość poprzedniego kierownictwa administracyjnego Caritas Internationalis do czasu regularnego zgromadzenia generalnego – z wyjątkiem Aloysiusa Johna, który wcześniej pełnił funkcję sekretarza generalnego.

Caritas Internationalis jest międzynarodową organizacją zwierzchnią krajowych organizacji pomocowych Caritas Kościoła katolickiego. Jej zadaniem jest koordynacja działań humanitarnych m.in. pomocy w przypadku katastrof, walki z epidemiami takimi jak AIDS i skutkami zmian klimatycznych, ale także długoterminowych projektów rozwojowych i programów rozwiązywania konfliktów.

>>> Caritas wesprze paczkami i bonami zakupowymi 11 tys. Wenezuelczyków

Założona w 1951 roku jako zrzeszenie 13 członków Caritas Międzynarodowa obecnie zrzesza 162 organizacje krajowe działające w ponad 200 krajach. Siedziba stowarzyszenia znajduje się w Watykanie. Kontakty CI z Organizacją Narodów Zjednoczonych utrzymują przedstawiciele tej instytucji w Nowym Jorku, Genewie, Rzymie i Paryżu.

Ostatnie, jak na razie, zgromadzenie ogólne CI odbyło się w 2019 roku i przyjęło obszerne nowe ramy prawne. Od tamtego czasu ta organizacja międzynarodowa podlega watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, którą kieruje kanadyjski jezuita pochodzenia czeskiego, kard. Michael Czerny.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze