Fot. Justyna Nowicka/Misyjne Drogi/misyjne.pl

Caritas Polska pomaga dzieciom z niepełnosprawnościami w Palestynie

– We współpracy z Caritas Polska, już kolejny rok niesiemy pomoc dzieciom, młodzieży i dorosłym z niepełnosprawnościami w Palestynie. Kolejne osoby otrzymują szansę na rehabilitację, naukę i pracę – mówi Nisreen Awwad, koordynatorka projektów w Caritas Jerozolima.

Nadal nie dostrzegamy pełnego potencjału osób z niepełnosprawnościami – zaznacza Nisreen Awwad. Kompleksowe zaangażowanie Caritas Polska na rzecz osób z niepełnosprawnościami w Palestynie trwa już od kilku lat i koncentruje się na wspieraniu ośrodków rehabilitacji środowiskowej w prowincjach Betlejem i Hebron na Zachodnim Brzegu Autonomii Palestyńskiej. To praca u podstaw – szczególnie w zmarginalizowanych miejscowościach wiejskich.

>>> Ustroń: orientalna pieśń w wykonaniu Sylwii Hazboun inspirowana Pieśnią nad Pieśniami

Brak szans na rehabilitację

– Dzieci z niepełnosprawnościami w wioskach zazwyczaj nie mają szans na udział w rehabilitacji i na edukację – mówi Sylwia Hazboun, koordynatorka projektu w Caritas Polska. – Jeśli w okolicy nie istnieje żadna placówka środowiskowa, koszty dojazdu do większych miejscowości przekraczają możliwości rodziców. Dzięki naszym projektom w istniejących ośrodkach powstają kolejne sale rehabilitacyjne. W niektórych lokalizacjach powstają również całkowicie nowe placówki.

W okresie przed pandemią w Um Salamona nie istniał żaden ośrodek, a finansowana przez Caritas Polska pracowniczka, Izdihar, dopiero zbierała dane o osobach z niepełnosprawnościami, gdyż w urzędzie gminy nie istniał żaden rejestr. Zachęcała rodziny niepełnosprawnych dzieci do udziału w rehabilitacjach organizowanych przez przyjezdną fizjoterapeutkę. Dziś w Um Salamona istnieje lokalny ośrodek rehabilitacji prowadzony przez Izdihar. Wszystkie sprzęty rehabilitacyjne, sala fizjoterapii, pokoje terapii sensorycznej i terapii mowy, powstały dzięki projektom Caritas Polska.

Jedyna szansa na lepsze życie

W 2023 roku doposażone zostaną kolejne 3 pokoje rehabilitacyjne w prowincji Hebron. W prowincji Betlejem, 6 ośrodków rehabilitacyjnych, które doposażenie sal rehabilitacyjnych otrzymały w latach ubiegłych, w 2023 zrealizuje kolejny etap – rozwinięcie własnego projektu generującego dochód dla ośrodka, co poprawi jego płynność finansową i przyczyni się do trwałości projektu.

– Ośrodki rehabilitacyjne to dla większości dzieci w tych miejscowościach jedyna szansa na lepsze życie. Dla niektórych rodzin jest to walka nie tylko o lepszą sprawność ruchową ich dzieci, ale także o zmianę postaw społecznych wobec osób z niepełnosprawnościami – mówi Nisreen. – Zbyt często rodziny te borykają się z przeświadczeniem, że niepełnosprawny członek rodziny jest niezdolny do nauki i pracy. My pragniemy pokazać, jak ogromny jest potencjał tych osób – tłumaczy koordynatorka projektów.

Projekty „Integralne wsparcie osób z niepełnosprawnościami na Zachodnim Brzegu Autonomii Palestyńskiej” oraz „Wsparcie dla mieszkańców Strefy Gazy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego i schronienia” są współfinansowane w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

***

Caritas to największa organizacja dobroczynna w Polsce. Pomaga setkom tysięcy potrzebujących w kraju i za granicą. Organizacja jest częścią sieci Caritas Internationalis i Caritas Europa.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze