Fot. PAP/EPA/ DORU

Caritas Polska: ponad 115 tys. uchodźców zarejestrowanych w 28 centrach

W prowadzonych przez Caritas Polska 28 Centrach Migrantów i Uchodźców od lipca 2022 r. zarejestrowano ponad 115 tys. osób, w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 51 tys. Obecnie spada liczba zgłaszających się, natomiast wzrasta zapotrzebowanie na pomoc specjalistyczną.

W Kościele katolickim 110. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzony będzie 29 września pod hasłem „Bóg idzie ze swoim ludem”.

W kraju jest 28 Centrów Migrantów i Uchodźców prowadzonych przez Caritas Polska. „Od lipca 2022 r. zarejestrowano w nich ponad 115 tys. potrzebujących, w tym w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 51 tys. Większości to osoby objęte lub ubiegające się o ochronę międzynarodową w naszym kraju, szczególnie dotknięte konfliktem w Ukrainie” – poinformowała PAP Caritas Polska.

>>> Posprzątaj z nami po powodzi. Caritas rozwija pomoc i szuka wolontariuszy

W centrach prowadzone są działania integracyjne dla różnych grup migrantów, w tym również dla seniorów i dzieci oraz udzielana jest pomoc socjalna. „W ostatnim roku kursy języka polskiego skończyło ok. 7800 osób” – powiedziała PAP zastępczyni dyrektora Caritas Polska Małgorzata Jarosz-Jarszewska.

Poinformowała, że tylko w Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Warszawie od lutego 2022 r. zarejestrowano 21 tys. osób. 90 proc. stanowili Ukraińcy oraz osoby z krajów byłego bloku wschodniego – Czeczeni, Białorusi, Tadżykistanu, Kazachstanu, ale były także osoby z Afganistanu, Syrii, Wenezueli, Palestyny, czy Egiptu. 30 proc. potrzebujących w Centrach stanowią dzieci.

EPA/HOTLI SIMANJUNTAK Dostawca: PAP/EPA.

W ciągu ostatnich trzech miesiącach w stołecznym ośrodku przekazano 15 tys. paczek żywnościowych i rzeczowych. „Nacisk kładziemy na naukę języka polskiego. Odbyły się kursy specjalistyczne językowe, trzy kursy dodatkowe dla osób z Afganistanu, a od września zaczęliśmy dodatkowe kursy dla seniorów (grupy dziesięcioosobowe) i dla dzieci, które po raz pierwszy poszły do polskich szkół (zajęcia dla 7 grup wiekowych)” – powiedziała PAP Magdalena Masiak z Caritas Polska.

Poza tym w br. w stołecznym centrum odbyło się osiem warsztatów z zakresu aktywnych form poszukiwania pracy, kursy zawodowe oraz targi pracy łączące pracodawców z poszukującymi pracy.

„80 proc. osób, które skończyły kursy, znalazło pracę” – powiedziała Masiak. Dodała, że prowadzone są w ośrodku również cotygodniowe spotkania dla dziesięciu grup seniorów, zajęcia sportowe, artterapia dla dzieci i dorosłych. „Od początku wybuchu wojny skorzystało z nich ponad 28 tys. osób” – powiedziała Masiak.

>>> Wolontariusze Caritas spotkali się z rodzinami ukraińskimi

W ciągu ostatniego roku Caritas diecezjalne przyjęły ponad 2 tys. dzieci z Ukrainy na tzw. pobyty wytchnieniowe, podczas których dzieci i młodzież mogły odpocząć od rzeczywistości wojennej. Ponadto organizacja wspiera ukraińskie dzieci w pieczy zastępczej, które przyjechały po wybuchu wojny, i przebywają cały czas w ośrodkach Caritas.

Poza tym Caritas Polska wspiera w Kolumbii uchodźców z Wenezueli. Co roku blisko 4 tys. z nich otrzymuje paczki żywnościowe oraz wspierani są w uregulowaniu swojego statusu w Kolumbii. Dotychczas pomoc otrzymało 31 tys. Wenezuelczyków.

Organizacja wspieramy również Jemeńczyków – wewnętrznie przesiedlonych – prowadząc przychodnie zdrowia oraz kliniki porodowe. W 2023 roku objęto opieką nową placówkę – szpital Al-Kuwait w Adenie, tymczasowej stolicy kraju. Według danych szacunkowych, w ciągu roku z pomocy o wartości ok. 2 mln 200 tys. złotych skorzystało 45 tys. osób.

***

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2023 roku – w Polsce pracowało 999 tys. cudzoziemców, w tym ponad 690 tysięcy z Ukrainy.

Według danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców, w 2023 r. wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej (w formie statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej) w Polsce złożyło 9,5 tys. cudzoziemców i było to o 4 proc. mniej niż w 2022 r. Największą grupę wnioskodawców stanowili Białorusini (3,7 tys. osób), Ukraińcy (1,8 tys. osób) oraz Rosjanie (1,8 tys. osób).

W ubiegłym roku warunki przyznania ochrony międzynarodowej spełniało 4,6 tys. cudzoziemców. Byli to przede wszystkim obywatele Białorusi (2,9 tys. osób), Ukrainy (1,1 tys. osób) oraz Rosji (0,2 tys. osób). Natomiast decyzje negatywne otrzymało 1,9 tys. cudzoziemców, a najliczniejsze grupy to obywatele: Rosji (880 osób), Egiptu (130 osób) oraz Tadżykistanu (115 osób).

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze