fot. PAP/Wojtek Jargiło

Caritas: Seniorzy podkreślają, że pomoc jest potrzebna, ale najważniejszy jest człowiek, który ją niesie

Dziś w kalendarzu przypada Dzień Pracownika Opieki nad Osobami Starszymi. – Niejednokrotnie nasi seniorzy podkreślają, jak ważne są dla nich spotkania z wolontariuszami, którzy nierzadko są jedynymi osobami, które odwiedzają osoby starsze lub które motywują je do wyjścia z domu – podkreśla specjalistka ds. programów senioralnych w Caritas Polska, Magdalena Piątkowska.

– Mając na uwadze, że Polska starzeje się najszybciej i w 2050 roku będziemy najstarszym krajem w Europie, wydaje się, że wyzwań związanych z niesieniem pomocy seniorom nie zabraknie, dlatego chcemy uwrażliwić na zwrócenie uwagi na sytuację seniorów mieszkających w sąsiedztwie czy napotkanych na naszej drodze – dodaje.

Caritas Polska poprzez realizowane projekty skupia się zarówno na pomocy materialnej dla tych, którzy są w trudnej sytuacji życiowej, jak i na działaniach aktywizujących seniorów. – Nasze doświadczenia pokazują, że nawet wsparcie materialne, które jest pomocą samą w sobie, ma największy sens wtedy, kiedy przynosi je konkretny człowiek, serdeczny, uważny na potrzeby seniora, który uśmiechnie się, porozmawia, będzie obok w potrzebie – mówi KAI specjalistka ds. programów senioralnych w Caritas Polska, Magdalena Piątkowska. – Niejednokrotnie nasi seniorzy podkreślają, jak ważne są dla nich spotkania z wolontariuszami, którzy nierzadko są jedynymi osobami, które odwiedzają osoby starsze lub które motywują je do wyjścia z domu – podkreśla.

>>> Siostry Albertynki w służbie Ukraińcom

Jeden z największych programów senioralnych Caritas Polska to program „Na Codzienne Zakupy”, realizowany od 7 lat z Fundacją Biedronki i 42 Caritas Diecezjalnymi, w ramach którego seniorzy otrzymali 21 mln złotych pomocy. W 2024 roku w ramach programu 11 000 seniorów dostało karty przedpłacone, 200 zł miesięcznie przez okres 10 miesięcy mają do wykorzystania w sieci sklepów Biedronka. W program zaangażowanych jest 4000 wolontariuszy z całej Polski, którzy pomagają seniorom bezpośrednio przy robieniu codziennych zakupów. – Dbamy również o to, żeby w ramach specjalistycznych szkoleń systematycznie podnosić kompetencje wolontariuszy w zakresie opieki i aktywizacji seniorów. Jednym z podjętych w ostatnim czasie tematów było, chociażby prawidłowe żywienie osób starszych  – informuje Magdalena Piątkowska. 

fot. PAP/Marcin Bielecki

– Zależy nam również na budowaniu i rozwijaniu więzi międzypokoleniowych, dlatego jako część Programu Na Codzienne Zakupy zorganizowaliśmy konkurs dla wolontariuszy skupionych w Parafialnych Zespołach Caritas i Szkolnych Kołach Caritas na działania międzypokoleniowe w parafiach. Otrzymaliśmy wiele ciekawych wniosków z bardzo różnymi pomysłami na wspólne spędzanie czasu, m.in.: robienie wieńców dożynkowych, tańczenie zumby, przygotowanie spektaklu teatralnego, odnawianie przydrożnych kapliczek, zakładanie, pielęgnowanie rozwijanie ogrodu parafialnego, wspólne gotowanie i biesiadowanie, ćwiczenia z pierwszej pomocy, wspólne pielgrzymki, piesze spacery i sportowe zmagania – mówi specjalistka ds. programów senioralnych w Caritas Polska.

>>> Caritas Poznańska chce pomagać większej liczbie osób bezdomnych

Kolejnym projektem realizowanym w Caritas na rzecz osób starszych są „Obiady dla Seniora”. Przykładowo w Warszawie dostarczamy 50-ciu potrzebującym seniorom dwudaniowe obiady dwa razy w tygodniu przez 12 miesięcy. Jest to kontynuacja działań rozpoczętych w czasie pandemii. Beneficjenci projektu to osoby starsze, będące w trudnej sytuacji materialnej, zdrowotnej, mające trudności z samodzielnym przygotowaniem posiłku. Obiady są dostarczane do Parafii, które dystrybuują je wśród wybranych osób za pośrednictwem wolontariuszy lub bezpośrednio do seniorów dostarczane przez pracownika Caritas Polska. – Projekt ma na celu nie tylko zapewnienie wsparcia żywnościowego dla seniorów poprzez dostarczenie ciepłego posiłku, ale także nawiązanie relacji wolontariusz – beneficjent – zauważa Magdalena Piątkowska.

Caritas Polska realizuje również projekt „Senior caritas est”, czyli działania podejmowane od kilku lat z seniorami i dla seniorów związanych z Caritas Polska. Jest to grupa ok. 80 osób. Nasza pomoc dotyczy aktywizacji, integracji i wypoczynku seniorów, rozwijamy ich umiejętności cyfrowe, pomagamy ćwiczyć pamięć i dbamy o ich dobrostan psychiczny, by jak najdłużej byli samodzielni. Staramy się w ten sposób zapobiegać wykluczeniu zdrowotnemu, komunikacyjnemu i społecznemu, osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji.

Fot. materiały prasowe Caritas Polska

– Celem projektu Senior caritas est jest poprawa jakości życia naszych podopiecznych z terenu Warszawy poprzez: aktywizację społeczną, kulturalną, psychiczną, duchową i fizyczną oraz tworzenie więzi przyjaźni pokoleniowych i międzypokoleniowych, jak również wsparcie seniorów potrzebujących pomocy (materialnej, społecznej) i samopomoc, adekwatne i zgodne z potrzebami indywidualnych osób, a także rozwój doświadczeń i umiejętności technicznych związanych z używaniem komputerów, telefonów, tabletów i z komunikacją internetową – wymienia Piątkowska. Celem projektu jest także aktywizowanie pracowników Caritas Polska i innych wolontariuszy do bezpośrednich działań z seniorami. 

>>> Kolejna pomoc Caritas Polska dla Strefy Gazy

Staramy się również wspierać programy prozdrowotne. Program „Hospicja Caritas” skierowany jest do placówek hospicyjnych i placówek opieki długoterminowej prowadzonych przez Caritas Diecezjalne. Program ma na celu monitoring potrzeb placówek hospicyjnych, wsparcie finansowe, rozwojowe i edukacyjne. – W ramach programu Hospicja Caritas w 2023 roku Caritas Polska przekazało darowizny finansowe dla 32 placówek hospicyjnych na łączną kwotę 670 tys. zł. Źródłem finansowania były środki pochodzące z 1,5%. W roku 2024 przewidziana jest kontynuacja programu – dodaje specjalistka ds. programów senioralnych w Caritas Polska.

Obecnie jednym z głównych problemów osób starszych jest samotność. – Nasilający się problem samotności wśród osób starszych pokazuje, jak istotna jest obecność kogoś, kto zainteresuje się ich sytuacją, porozmawia, wspólnie spędzi czas. Te proste czynności mogą znacznie poprawić jakość życia seniorów, którzy nierzadko czują się wykluczeni i niepotrzebni – zauważa Magdalena Piątkowska. Takie zadania doskonale wykonuje kilka tysięcy wolontariuszy Caritas w całym kraju, zaangażowanych w programy senioralne. – Mając na uwadze, że Polska starzeje się najszybciej i w 2050 roku będziemy najstarszym krajem w Europie, wydaje się, że wyzwań związanych z niesieniem pomocy seniorom nie zabraknie, dlatego chcemy uwrażliwić na zwrócenie uwagi na sytuację seniorów mieszkających w sąsiedztwie czy napotkanych na naszej drodze – podkreśla. Nie bez przyczyny mówi się, że samotność jest chorobą XXI wieku.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze