PAP/Marcin Bielecki

Caritas: Wszystkich Świętych to nie konkurs na najlepiej rozświetlony nagrobek

W ramach akcji „Mniej śmieci – więcej pamięci” Caritas Polska apeluje o kultywowanie pamięci o zmarłych w sposób jak najmniej uciążliwy dla przyrody. Zaznacza, że uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to nie konkursy na najlepiej rozświetlony nagrobek, ale czas pamięci o tych, którzy odeszli.

Akcja „Mniej śmieci – więcej pamięci”, zapoczątkowana została w roku 2020 r. przez zespół Caritas Laudato si’, inspirowany ekologiczną encykliką papieża Franciszka.

W komunikacie Caritas Polska zwraca uwagę, że rokrocznie Polacy kupują 300 mln zniczy, z czego ok. 70% na przełomie października i listopada. „W ten sposób przyczyniamy się do powstawania gigantycznej ilości odpadów” – ostrzega organizacja.

>>> Socjolog: tradycja Wszystkich Świętych przetrwa pandemię

„Nie chodzi o to, by nie kupować w ogóle, ale czasem jedna świeca mniej w zupełności wystarczy” – wskazuje Caritas Polska, przypominając, że „przez wiele stuleci czciliśmy pamięć o zmarłych, nie robiąc z cmentarzy kolorowych jarmarków”.

fot. PAP/Tomasz Gzell

Caritas ostrzega, że po pierwszych dniach listopada zostają „tony śmieci”. „Kupujemy zachęceni promocjami, pięknie zdobionymi zniczami, wieńcami, ale modlitwa i pamięć znaczą dużo więcej niż dziesiątki zapalonych świec i grób udekorowany sztucznymi kwiatami” – czytamy w komunikacie.

>>> Jaka pogoda na Wszystkich Świętych?

Akcja „Mniej śmieci – więcej pamięci” jest zaproszeniem do powrotu do prawdziwej tradycji – „do obecności, do pamięci, do refleksji, uczestnictwa w mszy świętej, do modlitwy za zmarłych.

„W zwykłym czasie trudno jest nam znaleźć chwilę na odwiedzenie grobów, często oddalonych o setki kilometrów, dlatego właśnie jest ten dzień, wolny od pracy, abyśmy mogli w spokoju uczcić pamięć zmarłych, powspominać ich i pomodlić się” – wskazuje organizacja.

cmentarz
fot. PAP/Łukasz Gągulski

Caritas zachęca do własnoręcznie zrobionych ekologicznych i biodegradowalnych dekoracji, np. z suszonych kwiatów i zimozielonych gałązek, to piękne świadectwo naszej pamięci o zmarłych.

Przekonuje, że stworzenie nagrobnych ozdób w domu jest całkiem proste, a „poświęcony na to czas może być okazją do wspominania bliskich i prawdziwego rodzinnego świętowania”.

>>> Czy cmentarze na Wszystkich Świętych będą otwarte? Jasna deklaracja ministra zdrowia

Zwraca uwagę, że przy wielu parafiach powstały „zniczodzielnie” – miejsca, a właściwie regały, gdzie mieszkańcy mogą zostawić nieuszkodzone znicze bez wkładów, by ktoś inny mógł z nich skorzystać.

Założyciele ekologicznego gospodarstwa Anielskie Ogrody – pomysłodawcy hasła „Mniej śmieci – więcej pamięci” – organizują warsztaty z tworzenia ekowianków, które potem można zanieść na cmentarz. Możliwości jest więc wiele.

Organizatorami akcji są Caritas Laudato si’, Anielskie Ogrody, Ruch Świętego Franciszka z Asyżu (REFA), Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska, Fundacja Dzieła Kolpinga, Zerowesterzy, Inżynier w Zielonych Okularach.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze