PAP/Szymon Pulcyn

Caritas z odznaczeniami państwowymi od prezydenta Andrzeja Dudy

Z okazji Dnia Pomocy Humanitarnej w Pałacu Prezydenckim wręczono odznaczenia państwowe organizacjom humanitarnym. W imieniu Caritas Polska odznaczenie odebrała Małgorzata Jarosz-Jarszewska, zastępca dyrektora Caritas Polska. Podczas uroczystości Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski wręczono Stanisławie Kucewicz (Caritas Archidiecezji Warmińskiej). Złoty Krzyż Zasługi otrzymał wieloletni pracownik Caritas Polska, Janusz Sukiennik.

Caritas Polska otrzymała godło państwowe w uznaniu szczególnych zasług w działalności humanitarnej, niesienie pomocy poszkodowanym przez katastrofy, klęski żywiołowe i konflikty zbrojne oraz budowanie pozytywnego wizerunku Polski poza granicami kraju. – To wyróżnienie jest uhonorowaniem pracy tysięcy osób: naszych pracowników, wolontariuszy i partnerów w kraju i za granicą. Każdego dnia staramy się być blisko tych, którzy potrzebują wsparcia – bez względu na miejsce, okoliczności czy skalę wyzwania – podkreśliła Małgorzata Jarosz-Jarszewska.

Podczas uroczystości prezydent RP zaznaczył, że Dzień Pomocy Humanitarnej to dzień podziękowania za wieloletnią działalność organizacji niosących pomoc. – To symboliczne akty podziękowania w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej za służbę ojczyźnie i drugiemu człowiekowi, nie tylko w Polsce, ale też za granicą. Często jest to praca w skrajnych sytuacjach, z narażeniem życia, w najdalszych zakątkach świata. Dziękuję za to, że reprezentujecie nasz kraj w tak godny sposób. Z wielkim wzruszeniem i dumą obserwujemy działalność polskich organizacji humanitarnych – mówił prezydent.

PAP/Szymon Pulcyn

Podczas uroczystości państwowe odznaczenia otrzymali również wieloletni współpracownicy Caritas. Janusz Sukiennik od wielu lat zaangażowany jest w pomoc osobom bezdomnym, uzależnionym i zagubionym życiowo. Szczególnie wspiera młodych ludzi zagrożonych wykluczeniem społecznym i degradacją życiową. W Caritas Polska czuwa nad projektami: „Trochę Ciepła dla Bezdomnego”, „Uliczny Patrol Medyczny”, „Damy Radę!” (program pomocy młodym ludziom w wychodzeniu z bezdomności, uzależnień i kryzysów życiowych). Od wielu lat organizuje pielgrzymkę osób bezdomnych na Jasną Górę, wspiera też osadzonych w zakładach karnych.

Stanisława Kucewicz jest wieloletnim pracownikiem Caritas Archidiecezji Warmińskiej, gdzie od ponad 24 lat koordynuje lokalne programy pomocowe dla najuboższych. Skupia się również na pomocy dzieciom, m.in. w ramach projektu “Skrzydła” oraz organizując bezpłatne wyjazdy kolonijne dla dzieci z rodzin ubogich. Czuwa także nad działaniami wolontariuszy zrzeszonych w parafialnych zespołach Caritas oraz szkolnych Kołach Caritas. Jest też pierwszym kontaktem dla osób, które zgłaszają się z prośbami o pomoc materialną (m.in. więźniami, pogorzelcami, osobami, które znalazły się w trudnej sytuacji).

fot. Karolina Binek/Misyjne Drogi

Za granicą Caritas Polska prowadzi pomoc humanitarną i rozwojową w kilkudziesięciu krajach świata, reagując nie tylko na nagłe kryzysy humanitarne, ale też realizuje długofalowe wsparcie, m.in. w zakresie pomocy żywnościowej, zdrowotnej, edukacyjnej czy psychospołecznej.

Szczególnie tą pomocą objęte są osoby mieszkające w krajach, gdzie toczą się konflikty zbrojne oraz osoby, które z powodu głodu i braku bezpieczeństwa są zmuszone opuszczać swoje domy. Takie programy realizujemy choćby dla Wenezuelczyków w Kolumbii, w Etiopii, w Burkina Faso, w Syrii i Jemenie. Szczególną opieką otaczamy także chrześcijan w programie Rodzina Rodzinie na Bliskim Wschodzie.

Caritas Polska współpracuje z 45 Caritas diecezjalnymi w Polsce, w działania angażuje się około 20 tys. pracowników i 60  tys. wolontariuszy. W całym kraju Caritas prowadzi ponad 1600 placówek, które często są drugim domem dla ludzi w potrzebie. To m.in. ponad 350 punktów dystrybucji żywności, 98 świetlic terapeutycznych, 73 placówki warsztatów terapii zajęciowej, 67 jadłodajni, 45 okien życia, 33 schroniska dla bezdomnych, 26 łaźni, 18 domów matki i dziecka, 16 noclegowni, 12 ogrzewalni, 10 zakładów aktywności zawodowej czy 9 poradni rodzinnych.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze