Fot. Headway/unsplash

CBOS: 68% pracowników ocenia sytuację w zakładach jako dobrą

68 proc. pracowników uważa, że sytuacja w ich zakładach jest dobra, a 10 proc. ocenia ją jako złą – wynika opublikowanego w poniedziałek raportu Centrum Badania Opinii Społecznej. Dodano, że podobne nastroje notowano przed pandemię COVID-19.

Z comiesięcznej publikacji „Nastroje na rynku pracy” wynika, że w pierwszej połowie lipca br. ponad 68 proc. pracujących zarobkowo oceniło, że obecna sytuacja w ich zakładach pracy jest dobra, przy czym 13 proc. uznało ją za bardzo dobrą. Co piąty respondent (20 proc.) stwierdził, że jest ona „ani dobra, ani zła”, natomiast negatywie sytuację w swoim zakładzie pracy oceniło 10 proc. badanych; w tej grupie 2 proc. stwierdziło, że jest ona bardzo zła.

>>> Ile można zarobić w Watykanie? Praca w najmniejszym państwie świata

Według autorów badania oceny aktualnej sytuacji w zakładach pracy są znacznie lepsze niż w drugiej dekadzie czerwca; o 7 pkt. przybyło pracujących zarobkowo oceniających, że sytuacja jest dobra, a o 5 punktów ubyło osób uważających, że obecna sytuacja w zakładzie pracy jest „ani dobra, ani zła”; o 1 punkt zmniejszył się odsetek ocen negatywnych+ – napisano. Przypomniano, że tak duża część pracujących zarobkowo pozytywnie oceniała sytuację w swoich zakładach pracy w marcu 2020 r., jeszcze przed wprowadzeniem pierwszych ograniczeń związanych z pandemią COVID-19.

Gorzej sytuację w swoim miejscu pracy postrzegają pracujący w rolnictwie. Pozytywnie oceniło ją 40 proc. respondentów, kolejne 30 proc. uznało, że jest ona „ani dobra, ani zła”, a blisko co czwarty (23 proc.) ocenił ją jako złą.

Jeśli chodzi o poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia, to – według badaczy – utrzymywało się ono na poziomie z poprzedniego miesiąca. Co czwarty (25 proc.) pracujący zadeklarował, że w mniejszym lub większym stopniu liczy się z możliwością utraty pracy z powodu zwolnienia, bankructwa, likwidacji zakładu pracy, gospodarstwa itp., a 72 proc. nie brał tego pod uwagę.

>>> Abp Stanisław Gądecki: praca policjantów to misja na rzecz człowieka i dobra wspólnego

Zauważono, że najmniej utraty pracy obawiają się specjaliści średniego szczebla i technicy oraz rolnicy indywidualni i pomagający im członkowie rodzin (po 46 proc.).

Oceny sytuacji na lokalnych rynkach pracy w największym stopniu różnicuje wielkość miejscowości, w której mieszkają badani. Najgorzej tę sytuację ocenili mieszkańcy wsi; 8 proc. z nich twierdzi, że w ich miejscowości lub w okolicy nie można znaleźć żadnej pracy. Najlepszą sytuację na lokalnych rynkach pracy ocenili mieszkańcy co najmniej półmilionowych metropolii; 34 proc. z nich uważa, że bez większych problemów można tam znaleźć odpowiednią pracę, kolejne 48 proc. jest zdania, że można wprawdzie znaleźć tam jakąś pracę, ale trudno jest o pracę odpowiednią, a nikt nie stwierdził, że nie można tam znaleźć żadnej pracy.

Badanie zrealizowano od 4 do 14 lipca br. wśród 1076 osób, w tym: 61,9 proc. metodą CAPI, 23,0 proc. – CATI i 15,1 proc. – CAWI.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze