![](https://misyjne.pl/wp-content/uploads/2025/01/mid-25105049-900x380.jpg)
Fot. PAP/Łukasz Gągulski
CBOS: rok 2024 w Polsce był „mało wyrazisty” według Polaków
Pod względem wydarzeń w Polsce rok 2024 był „mało wyrazisty”, 47,6 proc. respondentów nie było w stanie wskazać jednego najważniejszego wydarzenia. Wśród wydarzeń na świecie jako najistotniejsze badani wskazali wybory w USA – 46,2 proc. – wynika z dorocznego badania CBOS.
W styczniu CBOS przeprowadził doroczne badanie, w którym zadano respondentom otwarte pytanie, w którym poproszeni zostali o wskazanie najważniejszych ich zdaniem wydarzeń ubiegłego roku w Polsce i na świecie.
Jak czytamy w komunikacie po badaniu, „rok 2024 pod względem znaczących wydarzeń w kraju okazał się w oczach Polaków mało wyrazisty”. 47,6 proc. nie umiało wskazać żadnego najważniejszego wydarzenia krajowego, które zasługiwałoby na miano najważniejszego. Jakiekolwiek wydarzenie, które zostało uznane za najważniejsze, wymieniło 42,9 proc.
Relatywnie najwięcej respondentów wskazywało zmiany polityczne dokonujące się w kraju jako najistotniejsze w ubiegłym roku. „Najczęściej mówiono o zmianie obozu rządowego, utrzymaniu koalicyjnego rządu i całej koalicji 15 października – 14 proc. Drugim wydarzeniem była powódź na południu Polski, walka z jej skutkami oraz pomoc powodzianom – 5,8 proc.” – wskazuje CBOS.
>>> CBOS: Polacy częściej ograniczają wydatki na podstawowe potrzeby
Z kolei na trzecim miejscu – pytani o wydarzenia w Polsce – badani wskazywali już wydarzenia międzynarodowe, przede wszystkim wybory w USA i elekcję Donalda Trumpa na prezydenta. „Polakom wyraźnie łatwiej było podsumować miniony 2024 rok na arenie międzynarodowej niż w kraju – tylko nieco ponad jedna trzecia badanych nie umiała wskazać żadnego wydarzenia z zakresu polityki światowej, które byłoby najistotniejsze w minionym roku (35,3 proc.)” – zauważa pracownia.
„Następną grupę wypowiedzi badanych należy określić jako interpretacje wydarzeń i decyzji, będące silnie nacechowaną emocjonalnie krytyką działań rządu (3,2 proc.). Po raz pierwszy w pytaniu o wydarzenie roku powoływano się także na nieprawdziwe okoliczności, a nawet fake newsy. Cytujemy dosłowne wypowiedzi respondentów: nieudane wybory; brutalne przejęcie władzy; zmiana ustroju naszego; niszczenie gospodarki; anulowanie budowy CPK, atomu; oddanie Niemcom portu w Szczecinie; zabranie telewizji przez rząd; zamknięcie księdza Olszewskiego” – zauważa CBOS.
CBOS zauważa ponadto, że np. jedynie 3 proc. badanych wskazało na przeprowadzone w ub.r. wybory do Parlamentu Europejskiego, a 2,4 proc. – wybory samorządowe.
Wśród wydarzeń międzynarodowych ponownie jako najważniejsze najczęściej były wskazywany wybory w USA i zwycięstwo Trumpa – wskazało je 46,2 proc. badanych. „Na kolejnych miejscach znalazły się kwestie związane ze zbrojnymi konfliktami i wojnami na świecie – w sumie 14,9 proc. wskazań” – pisze CBOS. Najczęściej w tym kontekście wskazywano na kontynuację napaści Rosji na Ukrainę (8,8 proc.), a dla 3,3 proc. najważniejsza w minionym roku była trwająca wojna na Bliskim Wschodzie. Natomiast jedynie 0,3 proc. wskazało na upadek reżimu Baszara Al-Asada w Syrii.
![](https://misyjne.pl/wp-content/uploads/2024/12/mid-epa11785945-750x501.jpg)
Jeżeli chodzi o pozostałe odpowiedzi – dot. np. kryzysu klimatycznego, upadku rządu w Niemczech czy wydarzeń na granicy z Białorusią – to były one wskazywane już przez mniej niż 1 proc. respondentów.
>>> CBOS: 60 proc. badanych oceniło, że rok 2024 był dla nich dobry
CBOS w komunikacie z badania przypomniał także poprzednie edycje badania; jak zauważono, w poprzednich latach zdecydowana większość badanych wskazywała najważniejsze wydarzenia – w 2020 i 2021 roku była to pandemia COVID-19, w 2022 i 2023 roku – rosyjska inwazja na Ukrainę (w 2023 roku również wojna w Strefie Gazy), a w Polsce w 2023 – wygrane przez ówczesną opozycję wybory parlamentarne.
Jak wskazano, badanie CBOS zostało przeprowadzone między 9 a 19 stycznia b.r. na reprezentatywnej imiennej próbie 972 pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie zostało przeprowadzone metodami CAPI (wywiadów bezpośrednich, 59,8 proc. wszystkich wywiadów), CATI (wywiadów telefonicznych, 21,9 proc. wywiadów) oraz CAWI (wywiadów internetowych, 18,3 proc. wywiadów)
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |