CBOS: w organizacjach obywatelskich działa dwie piąte Polaków. Najbardziej zaangażowane są osoby religijne
W organizacjach obywatelskich działa dwie piąte Polaków; badani najczęściej angażują się w działalność na rzecz potrzebujących np. osób z niepełnosprawnością, uczestniczą w radach rodziców, klubach sportowych i grupach obywatelskich, takich jak wspólnoty religijne – wynika sondażu CBOS.
Z badania CBOS wynika, że w organizacjach obywatelskich działa dwie piąte Polaków (40 proc.), czyli tyle samo, ile przed dwoma laty i minimalnie mniej niż zarejestrowano w 2020 r., tuż przed epidemią koronawirusa w Polsce. Jedna szósta badanych (16 proc.) poświęca czas na pracę w jednej organizacji, niespełna jedna dziesiąta (8 proc.) – w dwóch, a 16 proc. – w trzech lub więcej.
Jak podaje CBOS, podobnie jak w ubiegłych latach, badani najczęściej poświęcają czas na pracę w organizacjach charytatywnych udzielających pomocy potrzebującym dorosłym (12,9 proc., wzrost o 1,6 punktu procentowego od 2022 r.), np. osobom z niepełnosprawnościami, starszym, ubogim lub w kryzysie bezdomności, albo pomagającym dzieciom (11,3 proc., spadek o 2,3 punktu).
Co dziesiąty respondent (10,5 proc.) angażuje się w prace organizacji działających na rzecz szkolnictwa i oświaty, takich jak komitety rodzicielskie, rady rodziców, fundacje szkolne lub uczelniane oraz Społeczne Towarzystwa Oświatowe.
Nieznacznie mniej ankietowanych (8,5 proc.) bierze udział w pracach organizacji, związków lub klubów o charakterze sportowym.
Do organizacji i grup obywatelskich, w działalność których angażuje się mniej niż siedmiu na stu badanych, zaliczają się: ruchy religijne i kościelne oraz wspólnoty parafialne (6,4 proc., wzrost o 1,3 punktu procentowego), towarzystwa przyjaciół zwierząt i opieki nad nimi (5,2 proc.), organizacje młodzieżowe, m.in. harcerstwo (5,1 proc.), organizacje społecznego ratownictwa, takie jak Ochotnicza Straż Pożarna i Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (5,1 proc., wzrost o 2,0 punktu), komitety starające się o załatwienie jakiejś konkretnej sprawy (5,0 proc.), organizacje kobiece (5,0 proc.), organizacje i stowarzyszenia artystyczne, jak np. chór, orkiestra, zespół taneczny czy teatralny (4,8 proc.), samorządy dzielnicowe i osiedlowe (4,7 proc.), związki działkowiczów, hodowców, wędkarzy, myśliwych (4,6 proc., spadek o 1,7 punktu).
>>> Organizacje międzynarodowe wzywają do działań przeciwko kryzysowi głodu
Około czterech na stu ankietowanych poświęca czas na działalność w związku zawodowym (3,9 proc.), organizacji wspierającej placówki służby zdrowia (3,9 proc.), działającej na rzecz ochrony środowiska naturalnego (3,8 proc.), organizacji emerytów, klubie seniora (3,7 proc.), stowarzyszeniu lub klubie kolekcjonerów, zbieraczy, hobbystów (3,5 proc.).
Około trzech na stu badanych lub mniej uczestniczy w pracy grup samopomocowych (3,2 proc.), takich jak stowarzyszenia osób z niepełno-sprawnościami, bezrobotnych, anonimowych alkoholików itp., towarzystw naukowych (3,2 proc.), samorządów gminnych (3,1 proc.), stowarzyszeń miłośników miasta lub regionu (3,1 proc.), organizacji i stowarzyszeń turystycznych (2,9 proc.), stowarzyszeń i samorządów zawodowych (2,5 proc.), samorządów pracowniczych (1,6 proc.), towarzystw przyjaźni z innymi krajami czy narodami (1,6 proc.), organizacji weteranów, kombatantów, ofiar wojny (1,3 proc.), samorządów wojewódzkich i powiatowych (1,1 proc.) oraz partii lub stowarzyszeń politycznych (1,1 proc.).
Zaangażowanie w działalność organizacji obywatelskich współwystępuje z młodym wiekiem i wyższym statusem społeczno-ekonomicznym. Wyróżniają się pod tym względem badani w wieku 18-24 lata oraz 35-44 lat, uczniowie i studenci, ankietowani z dużych (od 100 000 do 499 999 ludności) i największych (500 000 lub więcej) miast, respondenci mający wyższe wykształcenie, a także badani uzyskujący wysokie dochody w przeliczeniu na osobę w gospodarstwie domowym (3000 zł lub więcej).
Zauważalnie większą niż przeciętna aktywnością w organizacjach obywatelskich wyróżniają się ponadto respondenci najbardziej zaangażowani w praktyki religijne.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |