epa05750540 People try to extinguish a forest fire in El Maule, Chile, 25 January 2017. The National Forest Corporation (Conaf) reported that there are 85 fires in Chile with about 189.000 hectares affected. EPA/ELVIS GONZALEZ Dostawca: PAP/EPA.

Chile: katastrofalne pożary lasów wciąż szaleją

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Co najmniej 10 ofiar śmiertelnych, spalone ponad 290 tys. hektarów oraz dziesiątki osad i małych miejscowości – to tragiczny bilans pożarów lasów szalejących od ponad tygodnia w Chile. Prezydent Michelle Bachelet określiła pożary jako „najgorszą tego rodzaju katastrofę” w historii kraju.

Pożary, podsycane przez wysokie temperatury i silne wiatry, występują głównie w środkowych i południowych rejonach kraju. Według oficjalnych danych, wśród ofiar śmiertelnych jest pięciu strażaków, dwóch policjantów i trzech mieszkańców nawiedzonych przez żywioł miejscowości.

W czwartek płomienie strawiły miejscowość Santa Olga i inne w regionie El Maule położonym w odległości 280 km na południe od stolicy kraju Santiago.

Nowe ogniska pożarów zagrażają dużej aglomeracji Gran Concepcion liczącej ponad milion mieszkańców.

Według oficjalnych danych ze 142 ognisk pożarów udało się opanować 51 a ugasić tylko 14.

W akcji gaszenia ognia udział bierze blisko 4 tys. strażaków, żołnierzy, funkcjonariuszy różnych służb i wolontariuszy. Do gaszenia ognia wykorzystywany jest specjalny samolot Boeing 747 Supertanker udostępniony przez USA. Zabiera on 20 razy więcej wody, lub substancji gaśniczych niż tradycyjne samoloty używane do gaszenia pożarów.

Fot. PAP/EPA/ELVIS GONZALEZ

Chile: katastrofalne pożary lasów wciąż szaleją
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze