Fot. By Charles J. Sharp/sharpphotography.co.uk, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=84763869

Chiny: małpa sklonowana przez naukowców przeżyła dwa lata. Wątpliwości etyczne

Naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk sklonowali małpę z gatunku rezusa, która po raz pierwszy dożyła dorosłości – podał w środę portal CNA. Ten gatunek jest szeroko wykorzystywany w badaniach klinicznych ze względu na fizjologiczne podobieństwo do człowieka. Część naukowców zwraca jednak uwagę na kontekst etyczny.

Zespół naukowców z Pekinu i Szanghaju zastosował nieco inne podejście niż konwencjonalna technika, która została wykorzystana do sklonowania owcy Dolly i innych ssaków – wyjaśnia portal Nature. Naukowcy ograniczyli wady rozwojowe, które mogą utrudniać przeżycie zarodka, przy jednoczesnym wykorzystaniu mniejszej liczby zarodków i matek zastępczych. Małpa, o imieniu Retro, przeżyła ponad dwa lata, osiągając dorosłość. Poprzednie próby klonowania małpy rezus (Macaca mulatta) albo nie doprowadziły do narodzin, albo potomstwo umierało kilka godzin po porodzie.

>>> Wielka Brytania: urodziło się dziecko mające 3 biologicznych rodziców

Nowa technika naprawdę skuteczna?

Zdaniem naukowców nowa technika może umożliwić wykorzystanie sklonowanych naczelnych do testowania leków i badań behawioralnych.

„Moglibyśmy wyprodukować dużą liczbę genetycznie jednolitych małp, które można by wykorzystać do testów skuteczności leków” – mówi Mu-ming Poo, dyrektor Instytutu Neuronauki w Chińskiej Akademii Nauk w Szanghaju.

Część badaczy ostrzega jednak, że wskaźnik powodzenia nowej metody jest nadal bardzo niski, a także zwraca uwagę na kwestie etyczne związane z klonowaniem.

„Dysponowanie zwierzętami o tym samym układzie genetycznym ograniczy zmienność w eksperymentach. Trzeba zadać sobie pytanie, czy naprawdę warto” – mówi prof. Robin Lovell-Badge z londyńskiego Francis Crick Institute. „Liczba przeprowadzonych prób jest ogromna. Musieli użyć wielu embrionów i wszczepić je wielu matkom zastępczym, aby uzyskać jedno żywe zwierzę” – zauważa.

Rzecznik brytyjskiej organizacji RSPCA (Królewskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt), oświadczył, że ma poważne wątpliwości co do tych badań w związku z zadawanym zwierzętom cierpieniem. „Naczelne to inteligentne i czujące zwierzęta, a nie tylko narzędzia badawcze” – zauważa BBC.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze