Chiny: umowa z Watykanem możliwa jeszcze we wrześniu

Przedstawiciele Watykanu złożą we wrześniu wizytę w Chinach, a jeśli rozmowy pójdą dobrze, może dojść do zawarcia umowy w sprawie ordynacji biskupów – podał we wtorek państwowy chiński dziennik „Global Times”, powołując się na anonimowe źródło.

Według gazety pod koniec września Chiny ma odwiedzić „prominentna postać” ze Stolicy Apostolskiej, a po rozmowach może dojść do podpisania umowy, o której media spekulują już od wielu miesięcy. Kwestia ordynacji biskupów jest kością niezgody między Chinami a Watykanem, które nie utrzymują ze sobą relacji dyplomatycznych od 1951 roku.

„Chiny i Watykan prawdopodobnie ustaliły, że w przyszłości biskupi w Chinach powinni być zatwierdzeni przez chiński rząd, ale mianowani przez papieża” – podał „Global Times”, cytując eksperta w dziedzinie katolicyzmu z Chińskiej Akademii Nauk Społecznych Wanga Meixiu.

Zgodnie z prawem kanonicznym o święceniach biskupich powinna decydować Stolica Apostolska, ale komunistyczne władze ChRL obawiają się wpływu „zagranicznych sił” na chińskie społeczeństwo i zacieśniają kontrolę nad wszystkim, co dzieje się na terenie kraju, w tym nad religią.

W rezultacie w Chinach pracują biskupi mianowani przez Watykan, ale prześladowani przez władze, jak również biskupi wyznaczeni przez komunistów, ale nieuznawani przez papieża i ekskomunikowani. Chińscy katolicy, których liczbę szacuje się na ok. 12 mln, podzieleni są między lojalny wobec władz Kościół patriotyczny, a działający w ukryciu i wierny wobec papieża Kościół podziemny.

Fot. pixabay.com

Według źródła „Global Timesa” przed podpisaniem umowy Watykan przekaże stronie chińskiej oficjalny dokument, uznający siedmiu ekskomunikowanych biskupów działających z ramienia państwowych urzędów religijnych. „Chiny uznają ekskomunikę za obraźliwą wobec Pekinu, a ich uznanie pokazałoby, że Watykan rozumie sytuację religijną w Chinach” – podał chiński dziennik, cytując Wanga.

W chińskich i zachodnich mediach od wielu miesięcy pojawiają się spekulacje, że obie strony prowadzą zakulisowe negocjacje i zbliżają się do porozumienia. W marcu „Global Times” cytował mianowanego przez Pekin i ekskomunikowanego przez Watykan chińskiego biskupa, który przewidywał wówczas, że „jeśli wszystko pójdzie dobrze”, umowa będzie zawarta jeszcze w marcu.

Potencjalna umowa budzi kontrowersje wśród hierarchów Kościoła i wiernych. Zdaniem niektórych byłaby ona „mniejszym złem” i pozwoliłaby na normalizację życia religijnego w Chinach. Inni mają jednak wątpliwości, czy Watykan powinien czynić ustępstwa wobec komunistycznych władz, które przez dekady prześladowały katolików.

Za zwolennika umowy z Chinami uważany jest papież Franciszek. Jednym z największych krytyków takiego porozumienia jest natomiast kardynał Joseph Zen, emerytowany biskup Hongkongu, który oceniał, że szukając ugody z władzami ChRL, Watykan „sprzedaje chiński Kościół katolicki”.

W grę wchodzi również kwestia rządzonego demokratycznie Tajwanu, uznawanego przez ChRL za część „jednych Chin”. Watykan jest jedynym europejskim państwem, które utrzymuje oficjalne relacje dyplomatyczne z wyspą. Choć według „Global Timesa” kwestia relacji dyplomatycznych nie będzie omawiana na spotkaniu w Pekinie, według komentatorów zawarcie umowy w sprawie biskupów mogłoby otworzyć drogę do takich rozmów.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze