Chiny: w katedrze świętowano rocznicę utworzenia partii komunistycznej
W uroczystość św. Piotra i Pawła 29 czerwca w katedrze w mieście Leshan w Syczuanie w środkowych Chinach ochodzono kolejną rocznicę powstania Komunistycznej Partii Chin (KPCh). W wydarzeniu wziął udział miejscowy (nielegalnie wybrany) biskup Lei Shiyin z kilkoma księżmi i siostrami zakonnymi. Sama rocznica utworzenia partii rządzącej przypada oficjalnie 1 lipca 1921, chociaż jej pierwszy zjazd rozpoczął się w rzeczywistości 22 dni później.
W czasie nabożeństwa wezwano – zresztą nie po raz pierwszy – wiernych do „słuchania partii, uczuć wdzięczności do niej i kroczenia za nią”. Według miejscowych źródeł katolickich, na które powołuje się włoska agencja misyjna AsiaNews, w Chinach dzisiejszych „nie chodzi już o słuchanie Pana, odczuwania Jego łaski i kroczenia za Nim i jest to korzeń choroby Kościoła w tym kraju, gdyż trudno jest wyjść spod wpływu ideologii [komunistycznej] i to polityka weszła do Kościoła”.
Przewodniczący uroczystości w katedrze Lei Shiyin, wyświęcony na biskupa bez zgody papieskiej w 2011, jest postacią bardzo kontrowersyjną, zarzuca mu się m.in., że ma kochankę i dzieci. Po podpisaniu we wrześniu 2018 porozumienia chińsko-watykańskiego o mianowaniu biskupów przez papieża Franciszek zdjął z niego ciążącą na nim ekskomunikę.
>>> Chiny: znana jest data rozpoczęcia procesu przeciwko kardynałowi Zen
Podziemni katolicy
Po odnowieniu tego dokumentu w październiku 2020 prześladowania katolików chińskich, zwłaszcza tych nieoficjalnych („podziemnych”) przez miejscowe władze komunistyczne, nie tylko nie ustały, ale jeszcze bardziej się nasiliły, m.in. wzmogła się partyjna kontrola wspólnot religijnych. Zgodnie z wytycznymi wydanymi przez szefa KPCh i prezydenta kraju Xi Jinpinga w sprawie działalności wszystkich grup wyznaniowych jeszcze bardziej ograniczono pole manewru katolików w tym kraju. 1 czerwca weszły w życie “Środki w sprawie finansowego zarządzania stronami religijnymi”. A 1 marca reżym wprowadził podobne środki administracyjne w sprawie usług informacji religijnych w internecie – przypomniał anonimowy rozmówca agencji.
W lutym br. Państwowa Administracja Spraw Religijnych, kontrolowana przez Front Zjednoczony KPCh, ogłosiła “Środki administracyjne dla personelu religijnego”, dotyczące zarządzania duchowieństwem, osób konsekrowanych, kapłanów, biskupów itd. Również w lutym, ale 4 lata wcześniej, partia komunistyczna przyjęła “Nowe regulacje dotyczące działalności religijnej”, według których personel religijny może pełnić swoje funkcje tylko wtedy, gdy przystąpi do instytucji “oficjalnych” i podporządkuje się KPCh.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |