fot. Pixabay

Chiny: władze zniszczyły dwa sanktuaria maryjne

W tym tygodniu władze chińskie zniszczyły dwa katolickie sanktuaria maryjne. Jest to efekt starań, aby zatrzymać wszelkie praktyki religijne w tym kraju. Wydarzenia te mają miejsce zaledwie miesiąc po podpisaniu porozumienia, dotyczącego powoływania biskupów, jakie zawarł Watykan z chińskim rządem.

Według doniesień reporterów AsiaNews, urzędnicy rządowi wydali decyzję o rozebraniu dwóch sanktuariów: Matki Bożej od Siedmiu Boleści w Dongergou (prowincja Shanxi) i Matki Bożej od Szczęścia, znanego również jako Matki Bożej Górskiej w Anlong (prowincja Guizhou).

Oba sanktuaria stanowiły miejsca pielgrzymek katolików z obu chińskich Kościołów, zarówno oficjalnego Chińskiego Kościoła Katolickiego, jak również „podziemnego” Kościoła Katolickiego w Chinach.

Władze utrzymują, że zniszczenie sanktuarium w Anlong spowodowane jest brakiem wymaganych pozwoleń na budowę. Miejscowi katolicy powiedzieli agencji AsiaNews, że w ich odczuciu, decyzja ta stanowi część tzw. „sinizacji”, która polega na polityce partii komunistycznej, aby ustawić Kościół Katolicki bardziej po linii rządowego postrzegania chińskiej kultury, społeczeństwa i polityki.

W zeszłym miesiącu Stolica Apostolska poinformowała o podpisaniu przez papieża Franciszka porozumienia z rządem Chin, w sprawie unormalizowania sytuacji chińskich katolików.

Kościół w Chinach podzielony jest na: Kościół „podziemny”, pozostający w pełnej jedności ze Stolicą Apostolską, i państwowe Stowarzyszenie Chińskich Patriotycznych Katolików (CPCA), lojalnych wobec władzy, ale nie wobec Watykanu.

Rząd chiński powołał biskupów dla CPCA, włączając w to celebrowanie kilku nielegalnych konsekracji biskupich, nieautoryzowanych przez Watykan.

O ile dokładne ustalenia porozumienia Stolicy Apostolskiej z rządem Chin są nieznane, Watykan ogłosił we wrześniu, że papież Franciszek, po podpisaniu tymczasowego porozumienia z rządem w Pekinie, zdjął kary ekskomuniki z siedmiu nielegalnie konsekrowanych biskupów.

Dwóch biskupów wspieranych przez rząd, uczestniczy obecnie w synodzie biskupów dotyczącym młodzieży, który ma miejsce w Rzymie. Jeden z nich, biskup Joseph Guo Jincai, został ekskomunikowany przez Rzym w momencie jego nominacji przez rząd w 2010 roku.

Zgodnie z ustaleniami porozumienia, Pekin będzie proponował kandydatów na biskupów, ale papież będzie musiał wyrazić ostateczną zgodę na powołanie i konsekrację.

Porozumienie miało na celu uregulowanie sytuacji Kościoła w Chinach, zmierzając do zjednoczenia dwóch Kościołów: podziemnego i popieranego przez rząd. Umowa między Watykanem i Chinami, którą Rzym określił bardziej, jako „pastoralną” niż „dyplomatyczną”, wciąż jest poddawana krytyce przez stowarzyszenia ochrony praw człowieka i niektórych hierarchów Kościoła, w tym kardynała Josepha Zena.

Kardynał Zen, emerytowany biskup Hong-Kongu, napisał w tym tygodniu na łamach New York Times’a, że wspomniane porozumienie jest krokiem ku „unicestwieniu” Kościoła Katolickiego w Chinach.

Nagrania wideo, sporządzone przez miejscową ludność i udostępnione agencji AsiaNews, ukazują władze, które przy pomocy żurawi budowlanych, usuwają figury z dwóch sanktuariów maryjnych; na drugim nagraniu słychać wyraźnie odgłos młotów pneumatycznych, używanych do rozbiórki sanktuarium Matki Bożej od Szczęścia.

Obecne działania są najnowszą odsłoną, trwających przez cały rok 2018, aktów podejmowanych przeciwko miejscom kultu religijnego.

Według doniesień AsiaNews, w grudniu zeszłego roku całkowicie rozebrano katolicki kościół w Shaanxi, pomimo faktu, że uzyskano wszelkie potrzebne do jego budowy pozwolenia od Biura Spraw Religijnych.

Podobnie w lutym, rząd lokalny przy użyciu siły usunął krzyże, figury oraz dzwonnice z kościoła katolickiego.

Stowarzyszenie praw człowieka ChinaAid w maju 2018 roku informowało o „całkowitym zrównaniu z ziemią” kościoła chrześcijańskiego w prowincji Henan oraz aresztowaniu 40 parafian, którzy próbowali powstrzymać rozbiórkę.

Na początku czerwca, władze lokalne – bez podania żadnej przyczyny – zniszczyły drogę krzyżową w popularnym wśród katolików sanktuarium Matki Bożej z Góry Karmel w chińskiej prowincji Hunan.

Również w czerwcu, pomimo wcześniejszego udzielenia pozwolenia na legalne działanie jako kościół, przedstawiciele władz zrównali z ziemią kościół katolicki Liangwang w prowincji Shandong.

Nasilenie się powyższych aktów, zbiega się ze zmianami na poziomie rządu Chin, jakie miały miejsce wiosną bieżącego roku. W tym czasie prezydent Xi Jinping przesunął nadzór nad Kościołem Katolickim ze swojego gabinetu na rzecz Chińskiej Partii Komunistycznej.

Nowe ustalenia dotyczące praktyk religijnych zaczęły być odczuwalne już w lutym, włączając w to zakaz wstępowania do wspólnoty Kościoła dzieci.

We wrześniu rząd chiński wprowadził dalsze ograniczenia dotyczące działalności ewangelizacyjnej, zakazując publikowania w sieci: wszelkich modlitw, katechez czy kazań.

Na początku tego tygodnia, gdy kardynał Zen stanowczo potępił naruszenia wolności religijnej w Chinach, jednocześnie przestrzegał duchowieństwo z Kościoła podziemnego przed wszczęciem jakiejkolwiek „rewolucji”.

„Odbiorą wam kościoły? Nie będziecie mogli dalej działać? Idźcie do domów i módlcie się w rodzinach. Użyźniajcie ziemię. Czekajcie na lepsze czasy. Wróćcie do katakumb. Komunizm nie jest wieczny.”

Źródło: Catholic News Agency, Asia News

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze