Chrześcijanie powinni być bardziej pewni siebie

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Minister spraw zagranicznych Austrii Sebastian Kurz broni chrześcijańskiej tradycji swego kraju. „Chrześcijanie powinni być bardziej pewni siebie“ – stwierdził polityk w wypowiedzi dla tygodnika archidiecezji wiedeńskiej „Der Sonntag“. Podkreślił, że Austria jest krajem przyjaznym religiom, ale jednocześnie ma długą tradycję chrześcijańską, którą należy pielęgnować.

Od osób, przybywających w ostatnich latach do tego kraju jako uchodźcy, trzeba wymagać „pełnego przestrzegania wartości, jakie z tej tradycji wyrosły“ – zaznaczył szef dyplomacji austriackiej. Jego zdaniem niezbędne jest również bezwzględne wpajanie „młodym ludziom przekonania, iż „dżihadyzm to nie zabawa, lecz śmiertelnie poważny problem”.

Jednocześnie minister zwrócił uwagę, że konieczne jest także wyjaśnianie, iż głównymi ofiarami terroryzmu tzw. Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii są muzułmanie. W tej sprawie ważną rolę mogą odegrać islamscy nauczyciele religii. „To oni muszą tłumaczyć, że wierzący muzułmanie nigdy nie dopuściliby się takich zbrodni. Powinni też sygnalizować i piętnować niebezpieczne tendencje“ – stwierdził Kurz.

Chciałby ponadto uczulić media społecznościowe na przejawy radykalizacji. Jego zdaniem należy „zewrzeć szeregi, aby administratorzy takich platform internetowych, jak Facebook czy YouTube zaczęli poczuwać się do odpowiedzialności i położyli kres szerzeniu w nich nienawiści”.

Minister odniósł się też do planów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), której pracom przewodniczy obecnie Austria. Podkreślił, że do priorytetowych zadań Organizacji należą dziś walka z radykalizacją i ekstremizmem, gdyż „przedmiotem prawdziwej troski dla ludzi w naszych krajach stanowi zagrożenia bezpieczeństwa wewnętrznego przez czynniki zewnętrzne“. Zagrożeniem są nie tylko radykalizm, ale także konflikty zbrojne w regionie OBWE, które kosztowały życie tysięcy osób i doprowadziły do zniszczeń i wypędzeń. „Musimy uczynić wszystko, aby złagodzić istniejące napięcia i zapobiec nowym” – oświadczył szef austriackiej dyplomacji.

Zobacz także
Wasze komentarze