Co będzie mógł zrobić abp Ryś jako administrator apostolski diecezji kaliskiej? Prawnik kościelny i Nuncjatura wyj …
W szczególnych okolicznościach Stolica Apostolska może w trybie nadzwyczajnym zarządzić, że w diecezji, która ma własnego biskupa będzie ustanowiony administrator apostolski sede plena – wyjaśnia dzisiejszą nominację papieża Franciszka ks. prof. Piotr Majer, prawnik kościelny z uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie.
– Słowo administrator oznacza, że jego funkcja jest tymczasowa, a przymiotnik „apostolski” oznacza, ze władzę sprawuje w imieniu papieża i ma wszelkie uprawnienia biskupa diecezjalnego. Natomiast biskup diecezjalny winien współpracować w pełnym, wolnym i spokojnym wypełnianiu mandatu przez administratora. Krótko mówiąc władzę ma administrator apostolski a biskup diecezjalny – jak można wnioskować – jest zawieszony – powiedział KAI ks. Prof. Majer.
>>> Jest decyzja Watykanu. Abp Ryś będzie zarządzał diecezją kaliską
– Pojęcie „sede plena” – dodaje ks. Majer – oznacza to, że diecezja jest obsadzona, czyli jest biskup kaliski, ale jego władza ulega ograniczeniu w stopniu określonym przez pismo apostolskie.
Wszelkie wątpliwości co do stanowiska administratora apostolskiego sede plena postanowiła rozwiać także Nuncjatura Apostolska w Polsce:
Nuncjatura Apostolska:
Wyjaśnienia związane z nominacją administratora apostolskiego w diecezji kaliskiej.
Pełny tekst poniżej: pic.twitter.com/Li4LoyTXos— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) June 25, 2020
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |